harici haber

Gdo dışı ürünlerin sertifikalandırılması

ABD’li sivil toplum kuruluşu nongmoproject.org, web sayfalarından yaklaşık 400 kadar gıda firmasının listesini vermiş. Bu firmaların ürünlerin çoğunda gdo’lu madde yok. Liste uzun ve aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

http://www.nongmoproject.org/find-non-gmo/search-participating-products/browse-products-by-brand/

Elbette listedeki ürünler sağlıklı veya benzer bir “iyi” özelliğe sahip demek değil, ama hoşumuza giden özellikle ABD’de gdo’ya karşı ciddi bir örgütlenme var.

Bu stk’nın web sitesinden ayrıca gdo ile ilginç bilgiler ve makaleler mevcut, bu tarz gıda ürünlerinden oluşan menüler sunan restoran listelerini de eklemişler. Üretici ve dağıtıcı firmalar bu stk’ya başvurarak oradan “non-gmo” yani gdo-suz sertifikası alıyor.

Ülkemizdeki www.geleneksel.com.tr gibi stklar bu tarz ABD’li stk’lar ile iş birliği veya iletişim halinde olabilirler, en azından bizim halkımıza gdo’nun zararlarını anlatırken hala komplocu yaftası yeme riski var.

İşin ironik tarafı dünyaya gdo’yu ihraç eden de, onunla savaşan da yine Amerikalı.

gdo-gida

 

 

 

Yazan - Ağu 26 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes