harici haber

İslamofobi ve Siyasal İslam ilişkisi

İslam ve İslamofobi hakkında dış basınla ilgili haber kaynaklarını taradıkça karşımıza hep aynı “haber kisvesi altında bir takım masalların” çıkması gerçekten can sıkıcı. Herhangi bir haber değeri olmayan konularda bile dönüp dolaşıp laflarını “siyasal İslam”‘a getirmeye bayılan bir yazar gürühu yetişiyor.  Besbelli bu aralar batı medyasında entellektüel gözükmek için “siyasal İslam” üzere makale kaleme almak yeterli.

Bu eğilimin artışı ile 2011 Türkiye seçimleri arasında ciddi bir ilişki olduğunu düşünüyoruz, çünkü o zamanlardan beri bu tarz “siyasal İslam” nereye gidiyor? türevinden analizler çok çıkmaya başladı batı medyasında.

Bugün itibari ile Fransız dazlaklar tarafından taciz edilen Müslüman kızın intihar girişimleri veya İngiltere’de “kimliği belirsiz gruplar” tarafından camiye gönderilen pornografik materyeller haber olmuyor da, özellikle Müslüman olmayan kaynaklar tarafından kurulduğu besbelli olan, sözüm ona “Arap dünyasına” hitap eden haber portallarında sürekli “siyasal İslam” analizleri çıkıyor.

2011 Türkiye seçimlerden hemen önce sürekli “siyasal İslam” laflarını döndürüp durdular, bu tabiri sakız gibi çiğneyerek daha gizli ve örtük bir şekilde İslamofobi pompalamış oluyorlar.

2011 Türkiye seçimlerde işler onların istediği gibi gitmedi, gezi olaylarından medet umdular, Türkiye’deki sözüm ona kaos’un sebebi onlar için iktidarın “İslamcı” olması idi, bu da tutmadı.

Mısır darbesi şimdi tekrar bu konuyu gündeme getirmek için bir bahane oldu, Mısır’daki kargaşanın sebebini tahmin edebileceğiniz gibi “Siyasal İslam’ın iflası” safsatası üzerinden kurmaya çalışıyorlar.

Zaten problemin temeli de bu, bir gerçekliği kurgulamaya çalışmak.

Bütün dert her zaman olduğu gibi Müslümanların siyaset yapmasını engellemek.

O yüzden hatırlatmakta fayda görüyoruz, batılı bir kaynakta okuduğunuz kelli-felli bir “political İslam” analizi aslında Müslümanların siyasete girmesinden haz etmeyen bir zihniyetin maşası olan bir akademisyen tarafından yazılmıştır, büyük bir ihtimalle.

Son bir haftanın “İslam” ile ilgili haberlerine baktığımızda gerçek manada haberden çok analiz görüyoruz. Bu analizler de aslında kurnaz bir şekilde İslamofobiyi canlı tutacak şekilde tasarlanmış. Artık “başörtülüleri öcü gibi göstermek, “şeriat geliyor kaçın” diye halkın panikletmek batıda kolay kolay yutturulmuyor, halk gördü ki artık bu bir masalmış. Bu yüzden batılı “sözde” akademisyenlere büyük görevler düşüyor, İslamofobiyi canlı tutmak için lafı türlü türlü labirentlere soktukları “siyasal İslam” analizleri döşemek.

Başörtülü göçmen kadınları öcü gibi gösterme projesi tutmadı mı? Siyasal İslam diye bir öcü uydur, gezi olaylarında medet um, bunu örnek ver. O da mı tutmadı, bu sefer Mısır darbesinden medet um, bütün suçu “Siyasal islam’ın iflası” gibi fiyakalı manşetlerde ara. Öyle olsun ki, yeter ki Müslümanlar camiden dışarı çıkmasın, siyasete hiç bulaşmasın.

İşte İslamofobik kanalların yeni stratejisi bu.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

siyasa-islam

 

 

Yazan - Ağu 30 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes