harici haber

Twitter üzerinden halet-i ruhiye haritası çıkarmak

BBC’nin bir haberine göre bir grup İngiliz bilim adamı “emotive” diye özel bir bilgisayar yazılımı gerçekleştirmişler. Twitter hesaplarını tarayan bu program saniyede 2000 tweet inceleyip, o bölgedeki insanların halet-i ruhiyesini çıkartıyormuş.

Sadece gizli servislerin değil aynı zamanda bilim adamlarının oyuncağı olan bu sosyal medya mecralarının bu kadar çok ve gereksiz yere ciddiye alınması bizim sinirimizi bozuyor.

Bu araştırmayı yapan bilim adamlarını şu basit gerçeği görmüyorlar, hala twitter’da sahte hesap açmak ve sahte takipçi satın almak çok kolay. Bu yüzden böylesi bir platform nasıl olur da bilimsel bir analiz için yeterli “örnekleme alanı” oluşturabilir bunu anlamak zor.

Program ayrıca dilbilimsel açıdan argo tabir ile normal sözlü ifade arasında ayrım yapabiliyormuş ve bunları insanların tepkilerine göre sınıflandırıyormuş.

twitter-ruh

 

Yazan - Eyl 9 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes