harici haber

İslamofobi Avrupa’da büyük bir sorun

Bu sözler İsveçli parlamenter Carl Fredrik Malm’a ait. Oslo Times gazetesi, Liberal partili bu siyasetçi ile uzun bir röportaj yayınlamış, İslamofobi ve Avrupa’da giderek artan ırkçılık gibi konulara değinmişler.

Malm, Avrupa’daki tüm ülkelerdeki ekonomilerin kötü gittiğini, bu yüzden halkın giderek mutsuzlaşıp, aşırı-sağ gibi marjinal partilere temayül ettiğini söylemiş.

Bu partinin ismi İsveç Liberal partisi ama görüş itibari ile sol eğilimli bir parti. Malm’ın sözleri aslında tabiri caizse, partisini bağlıyor, zira genel anlamda Avrupa’daki sosyal-demokrat partiler göçmenleri daha çok korur nitelikte bir tutum sergilerler. Örneğin, Malm da göçmenler aracılığı ile “İslamın Avrupa’yı feth edeceği” safsatasına inanmamız gerektiğini söylüyor.

Ne ilginçtir, Türk siyasi tarihinin son 50 yılında sosyal demokrat partiler “İslamofobi” tandaslı bir politika güttüler, şimdi Avrupa’daki sosyal demokratlar yükselen ırkçılık yüzünden bunun tersi politikalar üretmeye çalışıyor. İşte bu yüzden belki de mevcut hükümetimiz, Avrupa’daki sosyal demokrat siyasetçilere destek vermeli, bize ne elalemin siyasi arenasından diyenlere, İslamofobinin milli bir mesele olduğunu anlamayanlara da çeşitli Avrupa ülkelerinde yaşayan ve çoğunluğu muhafazakar olan vatandaşlarımızın çıkarı için olduğunu anlatsınlar.

Carl Fredrik Malm gibi siyasetçilerin sözü daha çok dinlenmeleri, sadece Oslo times değil, belki de “bizim ajanslarımız” da böyle siyasiler ile görüşmeler yapmalılar.

Yazan - Eyl 13 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes