harici haber

Çek mahkumlar arasında İslam hızla yayılıyor

Sebebi ise iddialara göre daha ilginç...

İngilizce yayın yapan CzechPosition.com’un haberine göre Çek İçişleri bakanlığının yayınladığı son bir rapora göre özellikle Çek hapishanelerindeki mahkumlar arasında İslam’a geçenlerin arasında ciddi bir artış gözlenmiş. Hapishanelerin dini işlerinden sorumlu basın müşaviri Renata Balcarová’nun açıklaması ise daha ilginç, zira mahkumlar sürekli domuz pirzolası yemekten bıkmışlar bu yüzden İslam’a geçiyorlarmış. “Balcarova, “spritüel bir merak değil, daha çok yemek salonundaki Müslüman mahkumların tabaklarındaki yemekleri merak ediyorlar onun için İslam’a geçiyorlar” diye eklemiş.

Bu sebep bulma biraz tuhaf geldi bize, zira mahkumlar “Müslüman kodes arkadaşlarının” tabaklarındaki yiyeceklerden rahatlıkla tadabilirle, eğer isterlerse. Çek medyasının İslam ve Müslümanlar hakkındaki haberleri veriliş biçimlerini daha önceden bildiğimiz için anladığımız, “İç işleri bakanlığının yayınladığı somut verilere bir kılıf uydurma çabası” sezdik.

Ne yani Müslüman olmayan mahkumlar normal yoldan verilen yemekleri protesto etmek için “seküler” bir yol bulamadıkları için mi İslam’a geçmişler? Ne menem bir hapishane yönetimiymiş ki, Çek mahkumları sürekli aynı yemekleri yemekle cezalandırıp, ellerinden geldikçe Müslüman mahkumları her gün farklı menülerle ödüllendiriyormuş?

Şu geçtiğimiz haber geçen yıldan beri, Avrupa’da İslam’ı seçenlerinin sayısındaki artışa dair yapılan abes gazeteci yorumlarından sadece bir tanesi. Basit bir şekilde “Çek mahkumlar arasında İslam yayılıyor” dememek için bunu yemek fırsatçılığına bağlamak İslamofobi üzerinden basın-yayın tarihine geçer.

Yazan - Eyl 16 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes