harici haber

Norveç’in sinsi İslam tartışması

Norveç başbakanı Jens Stoltenberg, Progress adlı aşırı-sağ siyasi partinin genel başkanı Siv Jensen’i “sinsi Islamlaştırma” tabirini kullandığı için özür dilemeye davet etmiş. Bu progress partisi maalesef adına uygun bir şekilde “ilerici” değil, Norveç’in göçmen alımını tamamen durdurması gerektiğini savunacak kadar ırkçı politikalar güdüyor. Zira onlara göre göçmenler aracılığı ile Norveç “sinsi bir şekilde” Islamlaştırılıyormuş.

Son günlerdeki İsveç halkının göstermiş olduğu İslamofobi konusundaki duyarlılığından sonra Norveç başbakanın bu çıkışı bizce önemli.

Zira sürekli bu “Islamization” tabiri kullanılıyor batı medyasında, hele hele Norveç gibi ultra-seküler bir ülkede herhangi bir “dini” temelli anayasal oluşum olmadığı halde böyle aşırı sağ partiler oy toplamak için bu tarz numaralara başvuruyor.

Norveç’in Dagbladet isimli gazetesinde yayınlanan bir kamuoyu araştırmasına göre Norveç halkının %61’i, ülkedeki göçmenler sorunun en temel mesele olduğunu düşünüyormuş.

norveç

 

Yazan - Eyl 20 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes