harici haber

ABD üniversitelerinde Big Brother sendromu

ABD’de FBI’ın Müslümanları fişlemesi ile ilgili haberler yapmıştık ancak “Wall Street’i İşgal et” hareketinden dolayı artık ABD’de “liberal” görüşlü öğrenciler de takip edilip fişleniyormuş.

Böyle giderse “big brother” gibi komplo teorisi olarak atfedilen senaryolar bir bir gerçekleşecek.

2003 yılında Bush hükümeti tarafından oluşturulan “homeland security” artık sadece “İslami terör” üzerinde odaklanmış değil, aynı zamanda “Occupy Wall Street” hareketine üniversite öğrencilerinden destek verenleri de teker teker fişliyor.

Ülke genelinden üniversitelerde SWAT isimli özel hareket polislerinin birer müfrezesi görev alıyor, olası bir durumda “göstericilere” müdahale etmek için.

TomDispatch.com’un analizinde en çok sosyal medyada öğrencileri bekleyen tehlikelerden dem vurulmuş, bizce de haklılar. Zaten her türlü “muhalif” hareketi facebook ve twitter üzerinden organize eden gruplar bir anlamda fişlenmeyi hak ediyorlar. Açık açık CIA bu tarz sosyal medyaları takip ettiğini söylemesine rağmen öğrenciler her türlü etkinlik için bu mecraları kullandıkça, polisin işini kolaylaştırıyorlar.

Santa Barbara polisi hazırladığı meslek içi eğitime yönelik “Kampüs protestoları ile başa çıkma” kılavuzunda ilk önce olayları çıkmadan önlemek için sosyal medyayı iyi takip etmelerini tavsiye ediyor, üniversite içinde görev yapan “sivil” polislere.

Ayrıca kampüslere yerleştirilen güvenlik kameralarındaki görüntüleri analiz eden çok kapsamlı yeni yazılımlar geliştirmişler, yine üniversiteleri denetleyecek polisler için.

Bizim anlamadığımız bu telaş niye? 15 dakikada bir facebook ve twitter hesaplarını kontrol eden bir gençliğin herhangi bir şekilde zaten sisteme zarar verecek bir örgütlenme içinde olması mümkün olmaz ki?

Her ne olursa olsun, George Orwell 1984 romanında yazdığı senaryolar ABD’de bir bir gerçekleşmeye başlıyor.

Yazan - Eyl 27 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes