harici haber

Fidan gets the job done

Başlık İngilizce, her ne kadar bizim okuyucular mütercimlik maharetimize ve dürüstlüğümüze güvense de, konu hassas onun için Wall Street Journal’da Mit Müsteşarımız Hakan Fidan ile ilgili yazıdaki cümleyi aynen muhafaza edelim dedik. Birisi için bir Amerikalı “Gets the job done” diyorsa, hakkını teslim ediyor demektir.

Mevzu ne, WSJ’de Hakan Fidan ile ilgili uzun bir analiz çıktı. Her zaman olduğu gibi İkitelli medyası herkesten önce bu işe atladı. İkitellinin kaknem yüzü çok uğraşmış ama metinde olumsuz bir şey olmadığından haberi sadece “ilginç” analiz diye vermiş. İkitellinin çapulcu yüzü ise yalan dolan iğrenç iftiraları için bu analizi vesile yapmış, elbette metinde olmayan şeyleri de eklemişler.

Neyse ki artık Müslüman basınımızda da İngilizce bilenler var artık, analizi doğru aktardılar. Ama bizde hala “bayram değil seyran değil WSJ neden milli istihbaratı över/öper?” şüphesi var. Ne de olsa WSJ bu. Uludere tezgahından tutun da, ne zaman uluslararası arenada Türkiye’yi köşeye sıkıştırmak gerekiyorsa, WSJ aldığı talimatları harfiyen yerine getiren sözümona gazeteciler ile doludur.

Bu sefer ise Hakan Fidan hakkında “çok olumlu” şeyler yazmışlar. Büyükelçi zatları James Jeffrey diyor ki, “Onunla işbirliği yapmak lazım zira işleri hallediyor” Şimdi acaba överken Türkiye’de birileri “bak gördünümüz mü bop dop hop hop zaten ABD işbirlikçisiymiş” desin diye mi sinyal gönderiyorlar?

Aslına bakarsanız Milli İstihbarat da, pek çok diğer mecramız gibi normalleşiyor, batı da bunu zorla ve yavaş yavaş hazım ediyor. WSJ’nin bu son analizi aslında bu “hazım” sürecinin bir yansıması.

Ama asıl problem WSJ gibi bir gazete görünümlü fitne yuvası gündemde kalmayı başardı, bizi asıl üzen o.

ABD’nin meclis darbesinin, Obama’ya atılan kazığı ve dünyanın süper gücü zannedilen ülkenin başkanının acizliğini tüm dünyaya duyuracak bir analiz merkezimiz, bu güçte bir yayın organımız neden hala yok?

Ankara’da vicdanlı “gazetecilerimizin” konuştukları ve hayıflandıkları arasında “TrtNews”‘ün bir türlü yayına geçememiş olması var.

Aşağıdaki fotoğraf ile ilgili yorumları da bir sonraki yazıya bırakalım, ABD’nin kurucu babalarının portreleri altında bir İmam-Hatipli, bir 28 şubat mağduru ve bir Anadolu astsubayının ABD’nin üst düzeyine oldukça ciddi bir şekilde laf anlatıyor olması, ittihat ve terakkicilerin ruhuna ot tıkayacak kadar sinematografik ve önemli bir kare aslında.

hakan-fidan2

 

 

 

Yazan - Eki 14 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

2 yorum - “Fidan gets the job done”

  1. Sultan

    “ABD’nin meclis darbesinin, Obama’ya atılan kazığı ve dünyanın süper gücü zannedilen ülkenin başkanının acizliğini tüm dünyaya duyuracak bir analiz merkezimiz, bu güçte bir yayın organımız neden hala yok?”

    Analiz yeteneğiniz aşikar, siz neden böyle bir yayın organı kurmuyorsunuz? Bu konuda sizin kadar sistematik ve bilinçli çalışan birilerini görmüyoruz ki, o zaman siz başını çekin böyle bir organizasyonun.

  2. admin

    Yorumunuz için teşekkürler, haricihaber.com tamamen kendi imkanlarımızla çıkıyor, “çoğul” fiil kullandığımıza bakmayın, sitenin tek editörü “hakkında” bölümündeki kişi…Bu yüzden teknik imkanlarımız sınırlı

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes