harici haber

Uluslararası hidayet öyküleri

Hidayet öyküleri içerdikleri ilginç, bir o kadar da ibretlik kozmik yolculuklardan dolayı hep ilgimizi çeken öykülerin başında gelmiştir. Öyle ya, “mutaassıp” bir Anadolu ailesinden gelen bir çocuğun dört bir elle Kuran-ı Kerim’e sarılması ayrıdır, Malta adasında yaşayan, tek kelime Arapça telaffuz etmeye dili dönmeyen, etse bile etrafındaki, şövalye kültüründen dolayı başına kötü bir uğursuzluk geleceğini zanneden ama buna rağmen internetten tanıştığı “din kardeşlerinin” yardımı ile kelime-i şehadet getiren İngiliz gencin öyküsü ayrıdır.

Maalesef bu ayrımlar bizim basında artık pek dikkat çekmiyor. Son 10 yılın “kazanımlarını” yeterli görmekten mi, yoksa hala “başörtülüye diploma verilmedi” diye manşet atmak zorunda kalmalarından mıdır onu bilemeyiz ama, yeri geldiğinde dış basını gayet iyi tarayan ekiplere sahip olmalarına rağmen, dünya Müslümanların “hidayet serüvenlerine” dikkat çeken o kadar az yazar ve editörümüz var ki…

Çünkü burada mesele “filanca gavur aklını başına topladı hak yolunu seçti, aferin ona” değil, bütün bu hidayet haberlerinin veriliş biçimlerindeki ince politik hesaplar.

Batı medyasında özellikle bir “Hapishanelerde Müslümanlığı seçenler” haberleri gırla gidiyor bu aralar.  Önce Çek cumhuriyetinden böyle bir haber geldi, işi sulandırmak için “sürekli domuz eti yemekten bıktıkları için mahkumlar İslam’ı seçiyor” diye başlık attılar, bizi Çek hapishanelerindeki Müslüman mahkumların Hristiyan mapusdaşlarının aksine envai çeşit yemek seçeneğine sahip olduğuna inanmaya zorladılar. Ardından benzer bir haber İngiltere’den geldi. Bu sefer de “İslamı seçme sebebi” koğuş mafyalığında yükselme idi.

Mercurynews.com’da benzer bir analizi Kaliforniya hapishaneleri üzerinden yayınlamış. İddiaya göre “binlerce” mahkum hapiste İslam’ı seçiyormuş, seçenlerin çoğunluğu Afrika kökenli Amerikalılarmış.

Aynı mefhumu yurdumuza uyarlarsak, İslam’ı seçmek diyemeyiz herhalde, tövbe dememiz lazım önce zira bize hep sakız gibi çiğnetilen lafa göre bu ülkenin %99’u Müslüman, bu yüzden hepimiz zaten İslam’ı seçmişiz doğuştan. Hadi diyelim ki “Hapishane ortamında daha da dindar olmak” o da tutmaz. Ancak elbette ki, “koğuş arkadaşlarına özenip de beş vakit namaza başlayan” mahkumlardan ülkemiz için bahsedebiliriz, yakışıksız kaçmaz.

Bu konu hakkında ülkemizde istatistiki bir veri var mıdır acaba? “Canım ne gerek, zaten memleketimizin %99’u Müslüman değil mi?” diyecek olanları duyar gibiyim.

Ya da her hangi bir yazı işleri müdürü “git bak bakalım bizim hapishanelerde mahkumlar aylak aylak mı oturuyor, aralarında süper-günahkar olup, hapiste tövbe edip namaza başlayan var mı” diye editörlerine görev veriyor mudur acaba?

Bu konu ile ilgili belgesel çekilse acaba kutup ayıları veya dan-dun-tank-postal görüntülü darbe belgeselleri ile aynı saate yayınlansa acaba kim daha çok reyting alır?

Biz kendi hidayetimizi “çantada keklik” olarak gördüğümüzden herhalde bu konulara pek fazla eğilmiyorken “elin gavuru” bu öykülerden derin sosyolojik tespitler çıkartabiliyor. Elbette bu haberleri kendi medyalarına servis ederken de, istediği gibi çarpıtıp, siyasi manevra yapıp ve mesaj verebiliyor.

İlginç olan belki de, Amerikalı bir vatandaş hapse düşünce “kapitalist” çarktan bağımsızlaşıp gerçek manada kafa ve algı yapısı üzerinden özgürleşiyor, kendi medyasının sürekli yaydığı İslamofobiden kurtulup daha sakin ve sarih düşünebiliyor. Normal normal, kendi koğuş arkadaşlarından Müslüman olan varsa, onların nasıl “yalın ve bir o kadar dopdolu yaşadıklarını” gözleyince onlara katılmak istiyor.

Uzun lafın kısası, bize kalsa “dünya hapishanelerinde Müslüman olanlar” diye bölüm bölüm belgesel çekilebilir, yayınlayan olur mu acaba? Her zaman olduğu gibi işin ilginç kesimini “gavura kaptırıp” biz ise kayıkçı kavgaları ile yetinmemiş oluruz, zira bu hidayet meseleleri bereketli konular, bizden söylemesi.

Barış Tarımcıoğlu

Yazan - Eki 18 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes