harici haber

Müslümanların ortak duruşu Fransa’da sorun

Fransız haftalık dergisi L’Express’in baş editörü Christophe Barbier açık açık neden İslam’ı ve Müslümanları hedef alan kapaklar yaptıklarını itiraf ediyor: “İnsanları şok edip satışları arttırmak için”, Fransa’daki İslamofobiyle mücadele eden Collectif contre l’Islamophobie en France isimli stk’nın yaptığı açıklama bu yönde. Barbier bu itirafı Saphirnews.com’a yapmış.

Bir de ayrıca dergi çok tehlikeli bir şekilde “communalism” tabiri kullanarak yeni bir kapak yapmış.  Manası şu yönde : “İslam, komünalcılığın tehlikesi”. Şimdi bizim sol basın bu tabiri hemen ithal edip havasına piyasaya sürmeden açıklayalım, böyle bir tabir kullanarak Müslümanlar arasındaki “normal” dayanışmayı baltalamak istiyorlar.

Bu tehlikeden kast ettikleri şu : Fransız polisi geçenlerde Müslüman bir çifti taciz ediyor, doğal olarak Fransa’daki Müslüman sivil toplum kuruluşları bu olayı “hep bir ağızdan” protesto ediyor, doğal olarak. İşte L’Express dergisi bundan rahatsız olmuş, diyor ki, Müslümanların böyle bir arada hareket etmesi tehlikelidir. Bu tavrına “entellektüel” bir sos katmak için “communalism” yani komünalcılık gibi uydurma bir tabir kullanıyor. Yani Müslümanlar “bir arada hareket edince” communalist olmuş oluyor onlara göre. Utanmasa komünist diyecek.

Aklımıza geldi, hadi Fransız “sofistike” tabirler uydurmayı sever, onların bu tabirlerini “ihtal edip dilimize sokmak” nasıl bir muassır medeniyet anlayışıdır ki?

Dünyanın her yerinde belli bir zümre ya da grup bir protesto hareketinde bulununca elbette “ortak” hareket eder, nesi tuhaf bunun?

Ama söz konusu Fransız “entelliği” olunca işte bunu “tehlikeli” buluyorlar.

Express-dergi

 

Yazan - Eki 25 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes