harici haber

Batı’nın yeni aşkı İran olabilir mi?

Birleşmiş milletler Suriye özel temsilcisi Lakhdar Brahimi Suriye konferansı için, daha doğrusu Suriye meselesinin çözümü için İran’ın dahil olmasını istemiş.

Yaklaşık 2 sene önce, cümle alem Türkiye’nin dış politikasını överken, tüm dünya İran’a “çılgın” cumhurbaşkanları Ahmedinecad üzerinden çullanırken, CNN, durup dururken “İran’ı öven” haberler, dosyalar yayınlardı. Kimse de durup “yahu bayram değil seyran değil, neden CNN İran’ı öptü şimdi?” demedi.

Aslında sebep çok basit. Bakmayın İsrail’in İran düşmanlığına.

Önemli olan Türkiye’nin önünü kesmek.

İster Suriye meselesi üzerinden olsun, ister Irak meselesi.

Orta-doğu’da güçlenen ve sünni refkleslerini “hatırlayan” bir Türkiye’dense, batı “atom bombası sahibi şeriatla yönetilen” bir İran’ı tercih eder.

Zaten son zamanlarda twitter üzerinde bile filizlenen yeni bir aşk var, Ruhani-Obama aşkı.

İran’a dikkat. Amerika ile ilişkileri biraz yumuşatsınlar, Türkiye’ye karşı İran’ı kullanırlar, zaten içimizde haklı ya da haksız İran düşmanlığı üzerinden kolayca kışkırtılabilecek bir kitle var.

Şam ve Bağdat ile ilgili bir sürü hadis-i şerif var, günümüz siyasetine ışık tutabilecek, bunların arasından “Tahran” ile ilgili olabilecekleri arayıp bulmak lazım.

iran_turkiye

 

 

 

Yazan - Eki 28 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes