harici haber

Fişlenmekten bıkan ABD’liler internet alışkanlıklarını

NSA’nın internette kendilerini gözetlediklerini öğrenmenin şokunu üzerlerinden atmaya çalışan ABD’liler, internet kullanma alışkanlıklarını değiştiriyorlarmış.

Örneğin, “cookie” kullanarak kimseyi “fişlemediği” iddia edilen DuckDuckGo.com’u Google’a alternatif olarak kullanmaya başlamışlar.

WashingtonPost’un yaptığı bir araştırmaya göre kullanıcılar gmail’den de vazgeçip, internet servis sağlayıcılarının verdiği emailleri kullanmaya başlamışlar.

WashingtonPost’un haberinde buna en önemli sebep olarak gmail ve yahoo gibi şirketlerin email hizmetlerinde yepyeni bir marifetmiş gibi pazarlanmaya çalışılan “bulut” teknolojisinin kullanıldığını, bu teknolojinin ise gizli servisler tarafından çok kolay takip edildiği belirtiliyor.

Ayrıca internet gezintilerini nispeten gizlemeyi başaran, torproject.org’dan indirilen tor isimli program kullanımı artmış.

Sahi, telekomdan reklam filan aldığımız yok ama anlamadığımız, neden bütün Türkiye internete ttnet üzerinden bağlanırken, ttnet’i verdiği bedava email kullanan hiç kimse olmaz.

Gmail kullanım çılgınlığı özellikle Türkiye’de had safhada, sebebini hiç bir zaman çözemedik.

Bir inceleyelim bakalım, duckduckgo’dan bir fayda çıkar mı?

Sıcağı sıcağına düzeltme:

“duckduckgo’dan bir fayda çıkar mı?” dedik ve google’a yazdık hemen. İlk sayfadaki bütün sonuçlar “DuckDuckgo.com” dan nasıl kurtulurum, bilgisayarımdan nasıl silebilirim türünde cevaplar.

Belli ki, google, duckduckgo’yu arama motoru olarak ciddiye alıyor, rekabet istemiyor, arama sonuçlarında tesadüfe bakın ki, üst sıralarda “duckduckgo’dan” kurtulma yolları diye makaleler çıkıyor, ne tesadüf değil mi?

Sanki çok meşhur olmuş da, google’a rakip olmuş, vak vak ördek arama motoru.

DuckDuckGo

 

 

 

Yazan - Kas 8 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes