harici haber

Hollanda’dan İslamofobi araştırması

Hollandalı araştırmacı ve yazar Ineke van der Valk’in Hollanda’daki İslamofobi ile ilgili araştırması İngilizceye çevrildi. Bu araştırmayı Amsterdam üniversitesi yayınlamış. Aynı üniversitede, radikal ırkçı grupların incelendiği forum üyelerinden Frank Bovenkerk, kitap ile ilgili olarak, bu araştırmanın çok önemli olduğunu zira İslamofobi sorunun Hollanda için önemi giderek artan bir sorun olduğu ancak bu konu ile akademisyenlerin yeterince ilgilenmediğini belirtmiş.

Islamophobia and Discrimination isimli bu araştırmada yazar, ırkçılık, ideoloji ve bu süreçlerde kullanılan dilbilimsel metodlar iyice analiz edilmeden sorunun iyice anlaşılmayacağını belirtmiş. Ayrıca Hollanda’daki bu yabancı düşmanlığı ve Müslümanlara yönelik ön yargıların tam olarak ne zaman başladığını incelemeye tabi tutmuş.

Yazarın ideoloji ile dilbilimsel metod arasındaki ilişkiyi vurgulaması önemli bizce de, zira işin medya ayağına değinmiş oluyor.

Örneğin ülkemiz dilbilimcilerin oturup 28 şubat süresince gazetelerin kullandıkları dili iyice incelemesi ve bu verileri dönemin sapık ruhunu anlamak isteyen sosyologlar ile paylaşması gerekiyor. Bir gazete sürekli “şeriat geliyor” diye manşet atınca toplumun belli kesimleri o cümleyi nasıl okuyor, olduğundan farklı nasıl değerlendiriyor, bunu incelemek lazım.

Hollanda üniversitelerin bu konulara eğilmeye başlaması güzel bir gelişme, bizim üniversitelerimizin de konuya eğilmesi gerekiyor zira “ideoloji ve dil” üzerine çok fazla araştırma yapılabilir Türkiye’de, malum medya ve tvlerimizden dolayı.

Araştırmanın İngilizce ve Fransızca versiyonlarına bu linkten ulaşabilirsiniz

http://www.aup.nl/do.php?a=show_visitor_book&isbn=9789085550587

Yazan - Kas 14 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes