harici haber

San Diego’da İslam yayılıyor

Onİslam.net’in haberine göre San Diego eyaletinde İslam’ı seçenlerin sayısında son 10 yılda %179’luk bir artış olmuş. 2000 yılında Amerikan’nın Kaliforniya eyaletinde olan bir kentinde 7878 olan Müslümanların sayısı geçen yıl itibari ile 21944’e çıkmış.

Association of Statisticians of American Religious Bodies’in tahminlerine göre ülke genelinde 2000 yılından sonra Müslüman nüfusta gerçekleşen artış 1 milyondan fazla.

Elbette bu rakamların içinde doğum, göç gibi sebeplerden dolayı bir artış da söz konusu ama başka bir dinden veya düşünceden geçenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar olduğu belirtiliyor.

Bizi asıl şaşırtan 11 Eylülden sonra oluşturulan paranoya ortamına rağmen ortalama bir ABD’li vatandaşın bu konulara ilgi duyabilmeyi başarmış olması.

Herhangi bir ABD’li vatandaşın İslamiyeti seçme öyküsünü iyi analiz edebilirsek, hala ülkemizde sezonluk olarak mantar kültürleri gibi biten “filanca yere cami yapılmasın işte” diye karşı çıkan zihniyetlerin beslendiği irrasyonel kanalların temizlenmesine yardımcı olabilir. Çünkü paranoyaya rağmen hidayet çok güçlü bir rasyonel düşünce gerektirir, ülkemizin çokça ihtiyacı var buna.

Yazan - Kas 14 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes