harici haber

Almanya, Amerikan üslerini tehdit mi ediyor?

Alman haber dergisi Der Spiegel çok konuşulacak bir habere imza attı. Habere göre, Alman yetkililer, NSA’in dinleme faaliyetlerinin sızmasında sonra Almanya’daki Amerikan üslerinin tehlike altında olduğunu belirterek, söz konusu üsler için ekstra güvenlik önlemleri aldı.

Almanya’da, 2. Dünya Savaşı sonrası yapılan anlaşmalar gereği birçok Amerikan üssü bulunuyor. Der Spiegel’in ortaya attığı istihbari bilgiye göre Alman hükümeti, Amerikan üslerinin ‘potansiyel tehlike’ altında olduğunu ve üslerde uygulanan güvenlik önlemlerinin arttırılması gerektiği talimatını vermiş.

Senatör John McCain, bu hafta yaptığı açıklamada, Snowden’ın sızdırdığı bilgilerin Washington’u utandırdığını, eskiden müttefik olan devletlerin artık ABD’ye güvenlerini kaybettiklerini ve sızan gözetlemelerle alakalı olarak ABD’den acil cevap beklediklerini belirtmiş, ABD’yi içine soktuğu bu zor durumdan dolayı da NSA Başkanı’na istifa çağrısında bulunmuştu.

Öte yandan Der Spiegel’in bu haberini farklı yorumlayanlar da var. Şansölye Merkel’in, NSA tarafından dinlendiğinin ortaya çıkmasının ardından ABD-Almanya ilişkilerinin eskisi gibi olmadığı ortada. Almanya artık ABD’ye güvenmiyor. Almanya’daki Amerikan üslerinin tehlike altında olduğunu belirtmek acaba ABD’ye bir gözdağı mı? Almanya, ‘eğer siz bizi dinlerseniz, biz de sizin buradaki üslerinize karşı gerekeni yaparız’ mesajı mı veriyor? Siz tehlike altındasınız, bu yüzden güvenlik önlemlerinin artırılması gerekiyor demek, üstü kapalı olarak ABD’yi tehdit etmek mi? Bunların hepsi birer iddia fakat AB ve Amerika arasında çözülmemiş çok fazla sorun var ve taraflar birbirlerine artık çok daha az güveniyor.

ZWMXFDZ0410125

 

Yazan - Kas 16 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes