harici haber

ABD medyasındaki tekelleşme kronik boyutlarda

Günümüzün süper gücü medya teknolojinin de gelişmesiyle medya toplumdaki en etkin güç odaklarından biri haline geldi.

Günümüzde teknolojinin de gelişmesiyle, medya toplumdaki en etkin güç merkezlerinden biri oldu. Medya, televizyon, radyo, gazete ve benzeri araçlarla milyarlarca insana ulaşabiliyor.Bu kadar çok insana ulaşabilen medya, istenirse müthiş bir propaganda aracı olarak kullanılabilir, toplumların zihnini istenilen şekilde yönetebilir.

Özellikle medyanın tekelleşmesiyle, medya patronları geniş kitleleri kendi istekleri doğrultusunda yönlendirebilme ya da kontrol altında tutabilme gücüne eriştiler.

Bu tekelleşmenin en büyük örneği Amerika’daki medya. Altı dev medya şirketi, ülkedeki toplam medya araçlarının % 90’ına sahip. Her ne kadar büyük holding sahiplerinin medya kuruluşlarına sahip olmasına kısıtlamalar getirilmek istesense de bu medya devleri 227 milyon Amerikalının bilgi kaynağını elinde tutuyor. Yani bir medya kuruluşu yaklaşık 850,000 Amerikalıyı etkiliyor.

Hangi firmaların elinde hangi kanallar var, tablo aşağıda, fazla söze gerek yok.

abd-medya

 

 

Yazan - Kas 19 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes