harici haber

Otel odalarına sızan telekulaklar

İngiliz istihbarat servisi GCHQ’nun, yabancı diplomat ve resmi heyetlerin kaldığı otellerin rezervasyon sistemini özel bir programla takip ettiği ortaya çıktı.

Alman “Der Spiegel” dergisi, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı’nın (NSA) eski sistem analisti Edward Snowden’ın sızdırdığı belgelere dayanarak, İngiliz istihbarat servisinin, diplomatların ve resmi heyetlerin kaldığı 350’den fazla otelin rezervasyon sistemini özel bir programla izlediğini yazdı.

Habere göre, sistemde kayıtlı diplomatlar, bu otellere giriş yaptıkları anda merkeze haber veriliyor ve takibe alınıyor.

Haberde, “Kraliyet Odacısı” (Royal Concierge) adı verilen programla kimin nerede olduğunun saptandığı ve böylece otel odasında bulunan kişilerin telefonlarının ve bilgisayarlarının izlendiği kaydedildi. Bu sayede “gov” uzantılı e-postaların da takip edildiği vurgulandı. İngiliz istihbarat şeflerinin ise bahaneleri hazır. Tüm bu izlemeleri ‘terörle mücadele’ çerçevesinde yaptıklarını söylüyorlar.

GCHQ’nun, NSA ile yakın işbirliği yaptığı ve AB ülkelerinde yoğun şekilde casusluk programı kullandığı geçen aylarda ortaya çıkmıştı.

ingiliz-istihbarat

 

Yazan - Kas 19 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes