harici haber

ABD’nin asıl hedefi Çin, söz konusu Arap baharları bile olsa

Bu satırlarda ABD’nin eninde sonunda orta-doğudan vazgeçeceğini, asıl hedef ve ilgili alanının Çin olduğunu yazarız sürekli. Moscow Times’dan Vicky Pelaez ilginç bir makale kaleme almış. Pelaez’e göre Arap baharı veya bu “hakaret videoları” üzerinden Müslüman coğrafyaya yöneltilen kışkırtma kültürünün altında yatan temel hedef, Müslümanları baskı altına almak değil, dünyanın hemen hemen her noktasında “kontrol dışı kaos” ortamı yaratmak var. ABD şimdilerde en kolay olduğu için Müslüman coğrafyayı hedef alıyor, bu kaos ortamını yaratmak için, çünkü bu coğrafyayı kışkırtmak çok kolay.

Çünkü Çin ekonomisi büyüyor her daim ama silah harcamaları ABD’nin istediği gibi “manyak” seviyelerde değil. Çinliler tarih boyunca o kadar da yayılmacı veya militarist bir tutum içerisinde olmadı zaten.

Amaç dünyanın her yerinde olası kaos ortamlarından Çin’e göz dağı vermek, ateş her an sana da sıçrayabilir demek.  Böylece Çin sürekli tedirgin olsun, bolcana silaha ve askeri güvenliğe para yatırsın, diğer bir değişle ABD’den silah satın alsın.

Bu ilginç yoruma göre bizim coğrafyada olan bitenlerin bile ABD-Çin hesaplaşması ile uzaktan da olsa bağlantısı var.

Vicky Pelaez’in iddiasına göre “Illuminati Globalistlerin” kurmak istedikleri yeni dünya düzenine, Çin’in şu anki mevcut hükümeti ve konumu uymuyor, zira bu ülkeye bir Arap baharı devrimi ihraç etmek çok zor.

İşte böyle farklı bir yorum da Moscow Times’dan geliyor. Bize sorarsanız New York Times’in “sözde” saygın makalelerinden sonra böyle değişik yorumlara ihtiyaç duyuluyor. Zira Anglo-Sakson emperyalizminin kendini “liberal ve medeni” olarak pazarlamasından gına geldi. Moscow Times’daki bir makalenin “Illuminati Globalistlerinden” bahsetmesi onun saygınlığına gölge düşürebilir belki ama, bu bakış açısına bağlı. Zira ABD medyasına karşı en güçlü alternatif Rusya’dan geliyor.

Bizim altına imzamızı atacağımız en kesin gerçek te şu ki, İslamofobi yeterli bir öcü değil ABD için, suyu çıktı, modası geçti bile. Çin üzerinden yeni bir “soğuk savaş” düzeni ABD’nin işine çok ama çok gelir.

Yazan - Kas 23 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes