harici haber

Sıfır sorun kadar taş düşsün nabzınıza

İran nükleer görüşmelerden kısmen istediğini aldı ya, batı medyasındaki, “bayram” havası enteresan. ABD’nin derin sesleri Wall Street Journal gibiler dışında, herkesin keyfi yerinde. İsrail ve Suud üzgün bir tek.

Genel anlamda ise dış basında ki yorumlara bakılırsa, Sayın Davutoğlu’nun Bahreyn ve İran ziyaretleri “Şiiler ile ilişkisini bozan Türkler şimdi bu bozulan ilişkileri tamir etmek derdinde” diye yorumlanıyor.

Hay çeneniz kopsun, susun.

Parmaklarınınz kopsun, klavyeye bir şey yazamayın, tweet de atamayın.

Sıfır sorun politikası neden iflas etmişmiş, başka bir laf bilmez misiniz siz?

Başka bir yorum yok. Şunu hiç bir zaman anlamazlar, bizim derdimiz halklar ile, çünkü kalıcı olan onlar, diktalar, krallar veya cuntalar değil.

Bu yüzden iç veya dış mihraklar çatlasa da patlasa da, sıfır soruna devam.

Doğrudan şaşılmaz, batı medyasının şimdilerde dillendirdiği gibi Şiilerle ile aramız bozuktu da şimdi tamir etmeye çalışıyoruz diye bir şey yok.

Normal bir şekilde herkesten önce İran’la ilişkilerini normalleştirmeye çalışan biziz.

Suriye’de ki kasapa yardım ettiği için İran’a kızan da biziz.

Şimdi İran’a ambargo azalacak, komşu bir halk biraz nefes alacak diye mantıklı bir şekilde memnun olan da biziz.

Olması gereken yapılıyor, cuntalara, darbelere, diktatörlere dur deniliyor, bundan dolayı “politika hatası” var diyenlerin kendileri darbeci, cuntacı, diktatördür.

Al Monitor diye bir dergi var, güya orta-doğu’nun nabzını tutuyormuş, “pulse of the middle east” diye fiyakalı sloganları var.

İşleri güçleri Türkiye’nin dış politikasının nasıl başarısız olduğuna dair obsesif-kompulsif yazılar yazmak, bilimsel kisveli analizler ile göz boyamak.

Bütün dertleri sıfır sorun politikasına yüklenmek, amaç Türkiye eskiden olduğu gibi devekuşu olsun, kuma gömsün kafasını.

Demek ki, bütün bu yaygara bir şeyi net gösteriyor, Türkiye doğru yolda, olmasa bu kadar yaygara koparmazlardı.

war-for-oil

 

Yazan - Kas 25 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes