harici haber

Umman : Sessiz ve derinden

Ortadoğu’da sessiz ve derinden ciddi “denge” politikası yürüten, gözlerden kaçan bir ülke: Umman.

Geçtiğimiz birkaç hafta boyunca, tüm dünya dikkatini İran ile BM Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya (5+1) arasındaki, İran’ın nükleer programına ilişkin yapılan anlaşmaya vermişti.

En kilit görüşme ise Cenevre’den 3 bin kilometre uzakta Umman’da gerçekleşti. Uluslararası siyaset dergisi Foreign Policy’nin haberine göre, ABD ve İran Umman Kralı Sultan Kabus bin Said aracılığıyla Umman’ın Muscat kentinde gizlice görüştü.

AP haber ajansı da 1979’dan beri diplomatik ilişkileri bulunmayan ABD’yle İran’ın, anlaşma öncesi en az beş kez gizlice görüştüğünü öne sürdü.  Ajansın haberine göre, dört görüşmenin yeri gizli tutuluyor. En kilit görüşmeyse Umman’da, Sultan Kabus’un arabuluculuğunda gerçekleşti. Görüşmelere ABD Dışişleri Bakanı William Burns ve Başkan yardımcısı Joe Biden’ın dış politika danışmanı Jake Sullivan’ın katıldığı belirtildi.

Tüm dünyada İran’la yapılan anlaşma tartışılırken ForeignPolicy şöyle bir başlık attı: “İran ile görüşmelerde perde arkasında çobanlık yapan gölge sultan kim?” Bu sorunun cevabını da Umman Kralı Sultan bin Kabus olarak veriyor.

Sultan Kabus, ılımlı politikaları nedeniyle halkı tarafından sevilen bir lider. ‘Arap Baharın’dan etkilenmeyen ülkelerden biri olan Umman, dış siyasette de dengeli bir politika yürütmekte. Ne İran’a yakın, ne de Sunni Arap ülkelere. Bu yüzden belki de Türkiye dış siyaset turunda Umman ile daha yakın ilişkiler kurabilir.

 

Yazan - Kas 27 2013. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes