harici haber

İngiltere neden Çin’le flörte başladı?

İngiltere’nin yeni aşkı Çin mi?

İngiltere Başbakanı David Cameron, Çin ile serbest ticaret anlaşması yapılmasının en büyük savunucusu olacağını taahhüt etti.

İngiltere Başbakanı David Cameron, Avrupa’da ve Batı Dünyası’nda, Çin mallarının piyasa fiyatlarını aşağı çekmesinden duyulan rahatsızlıklar karşısında, Çin ile serbest ticaret anlaşması yapılmasının en büyük savunucusu olacağını taahhüt etti.

Çin pazarını ve Çin’e yatırım yapılmasını öven Cameron, Çin ile ilişkileri restore etmek için gerçekleştirdiği, İngiltere’nin en büyük okyanus ötesi diplomatik ve ticari hamlesine Pekin’de Dalai Lama’yı ziyaret ederek başladı. Pekin’de Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ile akşam yemeği yedikten sonra Şangay’a geçti.

İngiltere’nin Çin ile yakınlaşması dünya kamuoyunu da şaşırttı. Tüm Avrupa Çin’den gelen ucuz malların piyasayı düşürmesinden ve o ucuz mallarla rekabet edememekten şikayetçiyken, İngiltere’nin kendisini Çin ticaretinin Avrupa’daki savunucusu olarak tanımlamasını bakalım başta Almanya olmak üzere diğer Avrupa ülkeleri nasıl karşılayacak? Dünya İhracat Şampiyonu ünvanını uzun bir süre elinde bulunduran Almanya, bu ünvanı geçtiğimiz yıllarda Çin’e kaptırmıştı.

İngiltere uzunca bir süredir böyle okyanus ötesi ticari hamleler yapmıyordu. Fakat tarihlerinde çok fazla sömürgecilik ve kolonicilik faaliyeti bulunuyor. İngiltere’nin bu hamlesi, ‘İngiltere mazideki o günlerine mi dönmeye çalışıyor, Hong Kong’u da geri mi isteyecek?’ diye düşündürüyor.

ingiliz-hong-kong

 

Yazan - Ara 4 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes