harici haber

İnsansız hava araçları hakimiyetinin önlenemez yükselişi

ABD’nin insansız hava uçaklarını (drone) düzenlediği operasyonlarda sık sık kullandığını tüm dünya bilmekte. ‘Drone’ları kullanan tek ABD değil, fakat tüm dünyada düzenli olarak en çok kullanan ülke. Birçok ülke ordusunda ‘drone’ bulundurmakta. Peki hangi ülkeler bu son teknoloji savaş uçaklarına sahip, aşağıdaki grafikleri bunu gösteriyor.

Önümüzdeki 10 yıl içinde ‘drone’lara yapılan harcamaların, tüm dünyada, yüzde 128 artması öngörülüyor.

‘Drone’lara yapılan tüm bu yatırımlar, önümüzdeki dönemde insansız hava araçlarının operasyonel anlamda ne kadar etkin bir güç olacağının göstergesi. Ancak bu uçaklarla ilgili birçok soru işareti de mevcut.

Bunun nedeni ABD’nin en çok tartışılan operasyon yönteminin ‘drone’ ile yapılanlar olması. Amerika özellikle 2006’dan sonra ‘hedefli saldırı’ diye tabir ettiği operasyonlarda bu yöntemi kullanıyor. New America Foundation’ın verilerine göre 2004-2013 yılları arasında Pakistan ve Yemen’de gerçekleşen drone saldırılarında 2439 ile 3982 arasında kişi hayatını kaybetti ve bunların içinde 276 ile 368 arasında sivil vardı.  Fakat başka kaynaklarda toplam ölü sayısı 5000’lerle, sivillerin sayısı ise 3000’lerle ifade ediliyor.

 

drone1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

drone4a

 

 

 

Yazan - Ara 5 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes