harici haber

Hindistan medreselerine ilgi artıyor

El Cezire’nin bir haberi var, gözümüze çarpan. Haberden çok analiz formatında. Hindistan’daki gençlerin, özellikle Hindu kökenli gençlerin medreselere gösterdiği ilgiden bahsediyor. Örneğin Orgram Chatuspalli medresesindeki öğrencilerin %60’ı Müslüman değilmiş ama yine de “eğitim kalitesinden” dolayı medrese eğitimini seçmiş.  Puja adlı öğrenci tv muhabirine “Her ne kadar burası medrese olsa da, insanların gözünde burası iyi bir okul” diyor.

Küçük bir öğrencinin bu cümleyi kurarken “her ne kadar” vurgusu yapması ilginç. Bir Hintli genç neden böyle oryantalist fikirlere sahip olsun ki?

Medresenin baş öğretmeni Anwar Hossain de gururla “bizim eğitim sistemimiz çok modern, sadece dini eğitim vermiyoruz” diyor.

El Cezire’nin haberi veriş biçimi dikkatimizi çekti.

Uzun zamandır Hindistan üzerinden bir “kışkırtma” haberi okumamıştık, nedense haberi endişe ile değerlendirdik.

Çünkü iyi biliyoruz ki, 11 eylül’den sonra batı medyasının “medrese kavramı üzerinden algısı çarpıtıldı, değiştirildi. Bugün için pek çok batılı, medreselerde “terörist” yetiştirildiğini düşünüyor.

hindistan

 

 

Yazan - Ara 13 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes