harici haber

Facebook’a kişisel fotoğraflar üzerinden yeni gelir kapısı

Facebook, geliştirdiği yeni resim algoritmasıyla ulaştığı kişisel bilgilerinizi, reklam şirketlerine satacak

Facebook, milyonlarca  kullanıcısının paylaşım davranışını daha iyi izlemek amacıyla yeni bir algoritma geliştirdi.

Bu sistem yüklediğiniz fotoğrafları piksel piksel inceleyecek, yediğiniz içtiğinizden tutun, tatile gittiğiniz yerlere kadar hakkınızdaki her şeyi derleyip, reklam şirketlerine satacak. Böylece reklam şirketleri direkt hedefe, yani size yönelik reklam yapabilecek.

Facebook, online içeriği çok daha iyi analiz etmek için yapay zeka algoritmalarına odaklanmaya karar verdi. Şirket bunun için New York Üniversitesi’nde (NYU) ‘Yapay Zeka’ sistemlerini geliştirmek amacıyla yeni laboratuvar  kuruyor.

Facebook ve NYU Veri Bilimi Merkezi bu proje kapsamında, veri bilimi, makine öğrenimi ve yapay zeka alanında çalışmalar yapılacak.

Belçika gazetesi De Standaard’da yer alan haberde Amerika dergisi Slate’ın, Facebook çalışanlarının gerçekleştirdiği araştırmayı ele alarak, kullanıcıların yazdığı fakat paylaşmadıkları her şeyin kaydedildiği bilgisine ulaştığı belirtiliyor.

Durum bildirisinde yazılıp paylaşıp paylaşılmayan yazıların takibini yapan iki çalışanın yaptıkları araştırmada 5 milyon Facebook kullanıcısının paylaşım davranışları gözlemlendiği belirtiliyor. Kişilerin durum bildirisine yazdıklarını neden paylaşmadıkları ve bilinçlimi yoksa farkında olmadan mı paylaşım yaptıklarını merak eden Facebook firması kullanıcılarını ekstra takibe aldığı iddia ediliyor.

Yapılan bu araştırmanın ardından Gmail’ın da aynı sisteme sahip olduğu ve kişinin yazıpda göndermediği maillerin de serverda kaydedildiği saptandı. Paylaşım yapmasanız da Google ve Facebook gibi firmaların sahip oldukları teknoloji ile attığını her adım takip ediliyor ve özel bir sistemle yazıp sildikleriniz bile bu firmalar tarafından görülebiliniyor.

facebookfotoresim

 

 

Yazan - Ara 16 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes