harici haber

Putin ABD’ye meydan okudu

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin: “Askeri gücümüzü artıracağız, kimsenin bu alanda bizi geçmesine, liderlik yapmasına izin vermeyeceğiz.” demiş.

Neden bu aralar acaba, Obama’nın desteği tam da azalmışken.

Gayri-resmi Rus devlet televizyonu RussiaToday’a konuşan Putin, “Askeri gücümüzü artıracağız, kimsenin bu alanda bizi geçmesine, liderlik yapmasına izin vermeyeceğiz.” dedi. Rusya ordusunun yenilenmesi için 700milyar dolar ayrıldığını belirten Putin, bu paranın 2020’ye kadar harcanacağını belitti.

Bazı ülkelerin askeri üstünlük peşinde olduğunu ifade eden Putin, “Biz buna asla izin vermeyeceğiz. Rusya kendisine yönelik meydan okumalara teknolojik ve siyasi olarak her zaman cevap vermeye hazır. Biz NATO füze savunma sisteminin (kalkan) sadece sözde savunmaya yönelik olduğunu, gerçekte stratejik saldırı potansiyeline sahip olduğunu biliyoruz. Kalkan bağlamında nükleer olmayan yüksek hassasiyetli silahların artırılması, stratejik alanda eski sözleşmeleri suya düşürebilir. Biz uzay grubu sistemiyle ilgili küresel keşif ve hedefleme sistemi kuruyoruz” dedi.

Bundan bir kaç yıl önce bile Putin’in yıldızının bu kadar parlayacağı kimsenin aklına gelmezdi.

putin

 

 

 

Yazan - Ara 16 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes