harici haber

ABD’nin Irak işgali üzerine bir hatırlatma

Yurt ve dünya gündemi ne olursa olsun ABD’nin Irak’ı işgal edişini unutmamak gerek, zira bu işgalin faturasını halen Irak halkı ödüyor.

20 Mart 2003’de Amerika Birleşik Devletleri ve Birleşik Krallık önderliğinde oluşturulmuş Çokuluslu Koalisyon Kuvvetlerinin bir askeri harekâtla Irak’a girmesiyle başlayan ve devam eden Irak Savaşı, bölge dışı kuvvetlerin çekilmesiyle ölümlerini azaltmadı. Son sekiz ay içinde çeşitli patlamalar sonucu 2720 kişi hayatını kaybetti.

Kitle imha silahlarına sahip olduğu ve bu silahların koalisyon ülkeleri başta olmak üzere birçok ülkenin güvenliğini ciddi şekilde tehdit ettiği gerekçesiyle 20 Mart 2003’de işgal edilen Irak’ta savaş boyunca yaklaşık 1,120,000 kişi hayatını kaybetti. 4.7 milyon Iraklı yer değiştirdi (Irak nüfusunun %16sı).

ABD ordu komutanı General Tommy Franks, “Irak Özgürleştirme Operasyonu” kod ismiyle duyurduğu 2003işgali geride tam bir kaos ortamı bıraktı.

Milyonlarca insan öldü ve milyonlarcası ülkesini terk etmek zorunda kaldı.

Yakılan petrol kuyuları 600 milyon ton petrolü tüketerek havada is, gazlar ve tehlikeli kimyasallardan oluşan bir battaniye meydana getirmiştir.

Çıkan duman güneşten gelen ışınları engellemiş; bölge ülkelerinde ısı yaklaşık 10°C düşmüştür.

Petrol dumanı içindeki CO² bölge ülkelerinde sera etkisi ve asit yağmurlarına neden olmuştur.

Bugün Bağdat’ta yaşayanların büyük bir çoğunluğu Dicle’nin kirli sularını içiyor. Kanalizasyon atıkları; arıtma tesisleri tahrip olduğu için kontrolsüz şekilde Dicle’ye akıyor.

Dicle nehrine akan kanalizasyon atıklarının içinde Amerikan Ordusunun atıkları da var. Bu atıklar son derece tehlikeli ağır metalleri de kapsıyor.

Dicle sularının içme suyu olarak kullanıldığı bölgelerde sinir sistemi hastalıkları, doğum anomalileri ve kanserlerin görülme sıklığı arttığı Irak’lı uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Dönemin ABD Başkanı George W. Bush, 11 Ocak 2007 Perşembe sabahı Türkiye saati ile 04.00’te ABD halkına ve dünyaya seslendiği konuşmasında Irak Savaşı’nda birtakım hataların yapıldığını kabul ederek, “Hataların yapıldığı yerlerde sorumluluk bana aittir.” dedi. Tüm bu olanlardan sonra bile bölge durulmadı, ölümler artarak devam etti.

Her gün patlamalarla anılan Irak, son araştırmalara göre son sekiz ay içinde gerçekleşen patlamalarda 2720 kişi hayatını kaybetti.

abd-irak

 

 

Yazan - Ara 20 2013. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes