harici haber

Fransızlar İslam’a İngilizlerden daha çok düşman

Fransız halkı İslam’a İngilizlerden niye daha çok düşman?

Sorunun cevabını biz de bilmiyoruz ama bildiğimiz sosyologlarımız İslamofobi konusuna daha yeni yeni eğiliyorlar, hatta belki aralarında bazıları bu lafzı ilk defa başbakanın ağzından duymuş bile olabilir.

Fransa’nın meşhur gazetelerinden Le Figaro’da yayınlanan bir araştırmaya göre Fransız halkının %43’ü İslam dinini bir tehdit olarak algılıyor. Gazete bu araştırmanın sonuçlarını “İslam’ın imajı Fransa’da kötüye gidiyor” diye vermiş. Halkın %43’ü cami yapılmasına karşı çıkıyormuş, %63’ü kamusal alanda başörtüsü görmekten rahatsızmış. Başörtüsünden rahatsız olan Fransızların sayısı 2010 yılında %59’ken, bu rakamda bu sene için %4’lük bir artış olmuş.

Belli ki LeFigaro mal bulmuş mağribi gibi atlamış raporun sonuçlarına, 28 şubat sapıkları gibi ağızlarının suyunu akıta akıta uzun uzun entel dantel yorumlar yaparak maksatlı bir araştırmayı deruni bir analize çevirmişler.

Bizi asıl üzen, 20. yüzyıl’da İslam ülkelerinden veya Müslümanlardan en ufak bir tehdit görmeyip, aksine Müslümanlara her türlü kötülüğü yapan bir halkın, neden ısrarla hala bu ırkçı duyguları beslemesi.

İtiraf edelim, asıl üzen bu da değil. Eminiz ki, ülkemizde hiç bir sosyoloğumuz bu ırkçılık ve İslamofobi meseleleri üzerinden İngiltere ve Fransa’yı kıyaslıyamıyorlardır. İngiltere’de ırkçılık var ama çok marjinal kalıyor, camilere 3-5 serseri domuz kafası atıyor, 100 kişilik protestolar düzenliyorlar cami önlerinde. İngiliz medyası da malumunuz yangına bolcana körükle gider, Müslümanların aleyhine sürekli haber uydurur. Ama nedense bu ırkçı dalgalar çok fazla kitlesel hareketlere dönüşmez, böyle saçma sapan araştırmalar yayınlanmaz, bir şekilde İngiliz derin devleti bu ırkçı grupları kontrol altında tutmayı başarır.

Acaba nasıl? Hatta İngiliz siyasiler çıkar, böyle marjinal gruplara rağmen derler ki, “göçmen vatandaşlarımız için gerekirse şeriat mahkemeleri kurulmalı” diye demeçler verir, samimi olsalar olmasalar, belki de sırf gaz almak için, olay sonra fazla kurcalanmaz, gazeteler attıkları manşetlerle kalır.

Oysa Fransızlar, belki de “bireysel” kibir katsayıları daha fazla olduğundan mıdır nedir, her zaman böyle ırkçı fikirlere, sosyolojik kılıf bulup, daha çok prim verir. Ne demek toplumun %63’unun başörtüsüne karşı olması, korkunç bir rakam bu? İngiltere’de aynı soru sorulsa böyle bir rakam çıkmaz, çıksa bile herhangi bir medya bunu “belli yerden gelen telkinler doğrultusunda” yayınlamaz.

Acaba 20.yüzyılda tüm dünyayı sömüren bu iki ülke arasında sosyolojik farklar neden? Sosyologlarımız hadi daha magazin konular ile ilgileniyor, belki de daha daha üzülmemiz gereken, Milli istihbarat teşkilatımızda böyle konular ile ilgilenecek birimlerin olmaması. Hayalimizdeki devlette, böyle farkları tespit edip cidden buna göre hamleler alabilecek istihbarat elemanları ile ele ele çalışan sosyologların olması, bu gibi işbirliklerine de hiç bir aklı kıtın da “ama ama bilimsel özerklik, özgürlük, bilim adamı devletin çıkarlarına çalışmaz bilimsel saflığı temsil eder vs.vs” diye zırva eleştiriler getirmemesi.

Biz de böylece  “Fransız halkı İslam’a İngilizlerden niye daha çok düşman?” gibisinden soruların cevabını öğrenmiş olurduk.

Barış Tarımcıoğlu

/p

Yazan - Ara 24 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes