harici haber

İhvan’a baskılar sürüyor, ümmetin duacıları Sisi’ye lanet okumaya devam ediyor

Bütün bu aşağıdaki gelişmeler olurken, ümmetin duacıları Sisi’ye lanet okumaya devam ediyor, Kahhar esma-ul hüsna’sı perspektifinden.

Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın “terör örgütü” ilan edilmesinin ardından İhvan üyesi 54 kişi gözaltına alındı.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Emniyet merkezlerine saldırı düzenlemek, şiddete teşvik etmek, kamu kurum ve kuruluşlarının işleyişini bozmak, yol kesmek ve referandum karşıtı broşür dağıtmak” suçlamalarıyla İhvan mensubu 54 kişinin göz altına alındığı ifade edildi.

Açıklamada, “İskenderiye’de şiddet eylemlerine karışan 7 kişi, Asvan’da şiddete teşvik eden, yol kesen, anayasa referandumu karşıtı broşürler dağıtarak halkı kışkırtan 10 kişi, Feyyum’da polis merkezine saldırı düzenledikleri tespit edilen 20 kişi gözaltına alındı” ifade edildi.

Açıklamada ayrıca benzer suçlarla Kahire’de 8, Asyut’ta 3, Süveyş’te 5, Kina’da ise 1 İhvan mensubunun gözaltına alındığı kaydedildi.

Mısır Bakanlar Kurulu dün İhvan’ın, ceza kanunun 86’ncı maddesi uyarınca “terör örgütü” ilan edildiğini ve üyeliği belirlenen herkese cezai müeyyide uygulanacağını açıklamıştı.

Öte yandan, Müslüman Kardeşler Teşkilatı’nın (İhvan) siyasi kanadı Hürriyet ve Adalet Partisi’nin (HAP) medya organı “Hürriyet ve Adalet” gazetesinin yayını durduruldu.

İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Yazılı Basın Araştırmaları ve Düşünce Mülkiyetini Koruma Genel Müdürlüğü, (söz konusu gazeteyi basan) El-Ahram gazetesi ile koordine olarak gazetenin basım ve dağıtımını durdurdu. El-Ahram yönetiminden gazetenin hiçbir sayısının basılmamasına yönelik taahhüt alındı” ifadesi kullanıldı.

Nil Deltası’ndaki Zekazik kentinde bulunan Zekazik Üniversitesi’nde ise dün darbe karşıtı protestolar sırasında polisin arkadaşlarını gözaltına almasını protesto eden öğrencilerle, karşıt görüşlü grup arasında tartışma çıktı.

Tartışmanın büyümesi üzerine fakülteye giren polis, öğrencilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Olayda İhvan üyesi oldukları öne sürülen 14 kişi gözaltına alındı.

Mısır, üniversitelerde eğitimin başladığı 21 Eylül’den bu yana darbe karşıtı gösterilere ve zaman zaman güvenlik güçleriyle öğrenciler arasında çatışmaya varan gerginliklere sahne oluyor.

kahire

 

Yazan - Ara 28 2013. Kategori Orta-Doğu. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes