harici haber

Ümmeti ilgilendiren haberler-1

Google’un haber bölümüne “Islam” ya da “Muslims” yazınca genellikle iç karartıcı bir sürü haberler çıkar karşımıza, ümmeti ilgilendiren haberler meselesi üzerinden. Pek tabi bizler fırlayan dolarların, düşen borsaların, beyhude darbe girişimlerinin gündemimizi meşgul etmesinden dolayı, her zaman olduğu gibi “ümmetin sorunlarına” bırakın eğilmeyi, doğru dürüst bir haber okuması bile yapamıyoruz.

Bu sebeple kısa haber turları düzenlemeyi hedefliyoruz, işte aşağıda algı ağımıza çarpan haberlerden derlemeler:

Türkiye’de de şubesi olan devasa bir İngiliz giyim firması, Müslüman çalışanlarından özür dilemiş, çünkü bu giyim firmasında çalışan Müslüman görevliler, içki ve domuz eti içeren “yılbaşı hediye paketlerini” satmak istememişler, firma bunları zorlamış, tehdit ederek, çalışanlar dik durmuş, firma geri adım atıp özür dilemiş, şimdi ABD medyası bile olaya el atmış, “bunlara inat daha çok alkol ve domuz eti” tüketilmesini salık veriyor.

El Cezire’den bir köşe yazarı ballandıra ballandıra neden Mısır’daki Müslüman kardeşlerin başarılı olamadığını, çünkü ciddi ve derin bir donanımlarının olmadığını, bu yüzden siyasal İslam’ın bir krizde olduğunu, Türkiye’de Erdoğan liderliğinde siyasal İslam’ın tutunabildiğini ama bunu ancak hocaları Erbakan’ın milli görüş gömleğini çıkararak yaptığını yazıyor. Tipik batılı hocalarının gözüne girmeye çalışan akademisyenin kolonyal soslu bir yazısı, zaten yazarı da orta-doğu kökenli olmasına rağmen “batı akademiyasının” desteklediği düşünce tanklarında yetişmiş, yazısı da bunu belli ediyor zaten.

El Cezire aslında bir karar vermeli. BBC’nin bu kadar gölgesinde olup “Arapça” bir isimle yola devam etmeleri doğru mu?

MorningJournal gazetesi, Associated Press’ten bir analiz yayınlamış, Afrikalı medrese öğrencisi Müslüman çocuklar, zorla sokaklarda dilenci olarak çalıştırılıyor diye başlık atmış. Olağanüstü fantastik ve çok başarısız bir provokasyon haberi, iğrenç derecede ajitasyonlar dolu. Doğal olarak Afrika Müslümanlarının çocuklarına dini eğitim aldırmaya devam etmeleri bu emperyalist hainleri germeye devam edecek.

Birden fazla haber kaynağında, Noel’in nasıl bir “ruhani” atmosfer ile o bölgenin Müslümanları ve Hristiyanları arasında köprü olduğu vurgulanmış, Noel’in Hristiyanlıkla ilgisi olmayan ilkel bir pagan adeti olduğu gerçeği hasır altı edilerek.

HuffingtonPost twitter’da fenomen olduğunu iddia ettiği “Mipsterz” kavramını haberleştirmiş, tipik bir “İslami hayat tarzını sulandırma” haberi. Mipsterz, “Muslim Hipster” kavramında türetilmiş yani “Müslüman yenilikçiler” demek. Getirdikleri yenilikler moda ve giyim-kuşam alanında olacakmış. Facebook’ta örgütleniyorlarmış da, İslami tesettüre, giyim tarzlarına “alternatif bir soluk” getiriyorlarmış da, bu minvalde bir sürü zırvalık, maksat Müslüman genç kızlarına kafasını “başörtüsü farzıyeti” üzerinden sulandırmak, böyle fiyakalı tabirler uydurarak.

Küresel bir ümmet bilinci oluşması için bu tarz haberlerin iyi analiz edilmesi gerek, çünkü küfrün şeytani metodları böylesi masumane, basit gibi gözüken olgularda gizli.

ummet-vahdet

 

 

 

 

 

nbsp;

Yazan - Ara 28 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes