harici haber

IPhone’lara mecbur bırakılan insanlık

Güvenlik araştırmacısı Jacob Appelbaum’ın sızdırdığı bazı resmi belgeleri Alman dergisi Der Speigel yayınlamış. Belgelere göre ABD’nin “asıl” gizli servisi NSA, dünyada ne kadar Iphone modeli varsa bu telefonları rahatlıkla dinleyebiliyor ve bu telefonlardaki verilere ulaşabiliyormuş.

Bu tarz haberlere rağmen, vatandaşlarımız bu telefonları kullanmaya devam edecek zira böyle bir teknoloji üreten aynı zamanda tonlarca para harcayarak bir algı manipulasyonu yapar ve insanlığın çoğu Iphone’a sahip olmazsa kendini kötü hisseder, asıl başarı budur.

Bu haberi okuyan pek çok beyni esir alınmış zavallı ise “ama ama en güzel telefonu apple yapıyor abi ya” diye telefonu kullanmaya devam eder, ya da “abi bizim gizlimiz saklımız yok ki” derler.

Haberin detayına göre NSA bu dinleme işlemini “baz istasyonu” teknolojisini kullanarak yapıyorlarmış. Sadece becerdikleri telefon dinleme ya da email okuma değil, aynı zamanda telefonun kamerasından istedikleri zaman görüntü aktarabilmek.

Asıl mesele zaten onların bu teknolojiyi kullanmalarına izin vermek.

Aşağıdaki belge bu işlemin nasıl yapıldığını gösteriyor.

iphone-skandal

 

Yazan - Ara 31 2013. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes