harici haber

Akıllı araba ve yol bilgisayarlarındaki tehlike

BusinessInsider’ın bir haberine göre Las Vegas teknoloji fuarında, Ford’un pazarlama müdürü Jim Farley ağzından bir şey kaçırmış. “GPRS ve akıllı arabalarımızın yol bilgisayarları sayesinde sürücülerimiz ne zaman kuralları çiğniyor bunu bilebiliyoruz.

Normalde böyle fuarlardan haberler geçilirken, basın elemanlarımız ağızlarının suyunu akıtarak “süper yeni teknolojik” oyuncaklardan bahsederler.

Oysa bu Ford’un pazarlama müdürünün “demeci” cidden sakat bir durum içeriyor, buna dikkat etmek lazım.

Akıllı telefon diye evimizin tuvaletlerini bile gözetleyebiliyorlar, çünkü zavallı insanlık tuvalette bile akıllı telefonlarını ellerinden bırakmıyor.

Aylarca dedik durduk, akıllı tv setlerinden uzak durun, oturma odanıza bir “casus gözlem” istasyonu yerleştiriyorsunuz diye, daha yeni yeni bizim basın bu tarz haberler yapmaya başladı.

Şimdi de akıllı araba zırvalığı üzerinden yollarda da takip edileceksiniz, ama ne önemi var değil mi, önemli olan “benim arabanın yol bilgisayarı süper abi” diye hava atmak.

Arabanın üretici firması neden benim bütün “yol bilgilerime” erişebilsin?

Bu bilgiyi reklam amaçlı bile olsa başkaları ile paylaşmayacağı ne malum?

Veya daha kötüsü o arabanın üretildiği ülkenin istihbarat servisleri ile?

yol-bilgisayari

 

 

 

Yazan - Oca 10 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes