harici haber

İslam’ın imajını düzeltmeye kalkanların asıl derdi

Bu “re-brand” kavramı geçenlerde yaptığımız bir haberde de geçmişti. İsrail’de yayınlanan bir belgeselde, Avrupa’da İslam’ın yükselişine dikkat çekiliyor, İslam’ı topluma entegre etmenin imkansız olduğu ileri sürülüp, İslam’ın yeniden ambalajlamak, yeniden etiketlendirmek, yeniden markalaştırmak anlamında “re-branding” kavramı kullanılıyordu. Şimdi aynı manşeti İngiliz Sun gazetesi atmış.

Sun gazetesinden Trevor Kavanagh, “21.yüzyıl için İslam liderleri İslam için yeniden bir imaj çalışması yapması gerekiyor” demiş.

Şimdi şurası önemli, İslam’ın imajını düzeltmek o kadar kötü niyetli bir beklenti değil elbette. Ancak bunu dile getirirken “re-brand” sözcüğünü kullanmak büyük terbiyesizlik. Zira bu kapitalist kültürün en kötü örneklemelerinden biri durumuna düşürüyor “21. Yüzyıl Müslümanlarını”.

Sürekli pompaladıkları İslamofobik haberler ile İslam’ın imajını bozan onlar, sonra gelip İslam’ın “imajını düzeltme” kisvesi altında İslamı “yeniden ambalajlamak” isteyen onlar.

Batılı meslektaşlarından duydukları tabirleri hemen mal bulmuş mağribi gibi kullanan pek çok “Türk” gazeteci var ülkemizde, İslam’da rönasans ve reform tartışmalarını sürekli suistimal eden bir kesim var. Bazı “Türk” haber kanalları sürekli “marjinal” nitelikli Müslümanları ekrana çıkartıp, karşısına “normal” muhafazakar birini oturtup horoz dövüşü yaptırmayı çok iyi biliyor. İşte böyle manzaralar için önce İsrail’de yayınlanan bir belgeselde kullanılan yeni bir “konsept” sonra İngiltere’ye geçti, şimdi bu tartışmaya artık Türk medyasının da katılması an meselesidir, bizden uyarması.

İngiliz gazetesinin haberle ilgili kullandığı resimde iki muhafazakar var, biri diyor ki, “entegre olmanın zamanının geldiğine karar verdim”. Fazla söze hacet yok. Bu iki yüzlü sözde batılı sosyologların işte entegrasyondan anladıkları:Kılık kıyafetini zıpır İngiliz punkçılarına benzetince bir Müslüman dede, o zaman topluma entegre olmuş olacakmış.

Bu arada Sun gazetesinin kullandığı karikatürün çizeri aslında sıfır numara cahilmiş, farkında bile değil. Sağdaki “muhafazakar” Müslüman’ı resmederken aslında onu Hintlilere benzetmiş, özellikle türbanı ile. Belki de çok Hintli göçmen var İngiltere’de, oradan kopya çekmiştir.  Bu dar bakış açısı da zaten dedelerinden kalan oryantalist kültürün bir uzantısı, tüm doğuyu tek bir monolitik blokmuş gibi görmek, bir Arap ile bir Türk, bir Faslı ile bir Hintli arasındaki farkları anlayamamak, görse de kabul etmek istememek, hepsine “doğulu” deyip işin içinden çıkmak.

İşte bu zihniyeti kendine kılavuz ve şiar edinenlerin Türkiye’deki temsilcileri, bugün, 2012 yılında, gündemde bir sürü olay varken, 12 Eylül yargılanıyorken, sınır karakollarımıza terör saldırıları devam ediyorken, Gazze’ye bombalar yağarken, köşe yazılarında “kılık kıyafet devriminin faziletlerinden, şapka giymenin modernliğinden” bahsediyorlar.

İslam’ın imajını bize Resulullah(sav) zaten çizmişti, sizin yeniden marka-ambalaj-re-branding çalışmalarınıza ihtiyacımız yok.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Oca 13 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes