harici haber

Dünya barışı için en büyük tehdit ABD

Dünyanın 65 ülkesinde yapılan bir ankete göre, ABD dünya barışının sağlanmasında en büyük engel.

ABD Başkanı Barack Obama, bundan dört yıl önce Nobel Barış Ödülü’nü kazanmıştı. Bugün ise Obama liderliğindeki ABD, yapılan anketlere göre, dünya barışı için en büyük tehdit olarak görülüyor.

Global Post’un haberine göre, WIN/Gallup şirketi tarafından 68 farklı ülkede yapılan ankette, yüzde 24’le ABD dünya barışı için en büyük tehdit olarak algılanıyor. Meksikalıların yüzde 37’si kuzey komşusunu dünyanın en büyük tehditi olarak görüyor.

ABD’yi yüzde 8’le Pakistan ve yüzde 6’yla Çin takip ediyor. Ankete katılanların yüzde 5’inin dünya barışına tehdit olarak gördüğü ülkeler arasında İsrail ve İran dışında, Kuzey Kore ve Afganistan bulunuyor. Peki insanlar neden ABD’yi dünyadaki en büyük tehdit olarak algılıyor? Bu sorunun cevabını bu ankette bulamıyoruz fakat bazı olası sebepleri şunlar:

Bazen hevesli bazen isteksiz dünyanın jandarmalığına soyunan ABD’ye karşı, özellikle Ortadoğu, Kuzey Afrika, Afganistan ve Pakistan’da büyük bir düşmanlık besleniyor. Bunun sebebi ABD’nin demokrasi, Ortadoğu’da istikrar gibi bahanelerle bu bölgeye askeri müdahalede bulunması. Burada, ABD’nin ‘Ortadoğu’da istikrar’dan kastının da İsrail’in güvenliği olduğunun altını çizmek gerek.

Irak ve Afganistan’da uzun süren savaşlar, özellikle Pakistan ve Yemen’de binlerce insanın ‘drone’larla öldürülmesi… Bölge halkı için ABD’nin dünyadaki en büyük tehdit olarak algılanması sürpriz bir sonuç değil.

Anketteki en dikkat çekici ayrıntı ise, Amerikan halkının yüzde 13’ünün kendi ülkesini dünya barışı için en büyük tehdit olarak görmesi.

abd-bayrak

 

Yazan - Oca 17 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes