harici haber

Ümmeti ilgilendiren haberler-2

Gulfnews.com’un haberine göre Almanya’da “İslam daha iyi anlaşılsın” diye okullarda ders olarak okutulacakmış. Bu tarz haberleri dikkatli okumak lazım, zira haberden kimin kimi daha iyi anlayacağı yönünde bir belirti yok. Almanya daha önceden yaptığı “İslam’ı modernleştirme” çalışmaları ile dikkat çekmişti, bu “anlayış” meselesi altında kendi kafalarındaki İslam algısını “din dersi” diye zorla okutturup sonra da bunu “hoşgörü için yaptık” diyebilirler.

Algemeiner’ın haberi göre Mısır’ın cuntacı lideri Sisi, “modern İslam’ın yükselmesi” gerektiğini savunmuş. Darbeye destek verdiği her halinden belli olan Algemeiner’ın cuntacı lider Sisi’nin çok güleç bir fotoğrafı vermesi niyetini belli ediyor. Bu darbeden sonra gördük ki, Mısır medyasının tamamı cuntacıların elindeymiş zaten, bu aralar sürekli Sisi’yi parlatmak ile meşguller.

MalaysianInsider’da tipik bir Anglo-Sakson kurnazlığı haberi okuyoruz. Güya Malezya köylerinde ki bazı hristiyanlara “zihinsel tuzak” kurulmuş, bu yüzden mecburen bu köylüler İslam dinini seçmek zorunda kalmışlarmış.  Bir gazete ister orta-doğu menşeili olsun, ister Asyalı, eğer o gazetenin isminde post, times, insider gibi isimler geçiyorsa, büyük bir ihtimalle İngiliz parmağı vardır o gazetenin kurulmasında ve yayınlanmasında.

Benzer bir haber de ChristianPost’dan geliyor, güya Suriye’deki hristiyanlar zorla İslam’ı seçmek zorunda bırakılıyorlarmış, yoksa kafaları uçuyormuşmuş. Dedik ya, post, times vs. hepsi aynı.

UsaToday, daha kışkırtıcı bir manşet atmış, “Rusya radikal İslam’la olan savaşını kaybediyor” diye. Sanki Putin’e mesaj gönderiyorlar, “gel beraber bir yerleri işgal edelim” dercesine.

Böyle iç karartıcı dezenformasyon haberleri geçerken, Türkiye Cumhuriyeti de “içteki hainler” ile uğraşmaya devam ediyor, fitne ortamı tam gaz ortalığı kasıp kavuruyor.

Keşke “ciddi” bir uluslararası yayın yapan haber kanallarımız olsaydı, örneğin aşağıda alıntıladığımız bir Anadolu evliyamızın 15.yüyzılda ulaştığı “etik felsefe” seviyesine hiç bir pozitivist filozofun çıkamayacağını sonuç bildirgesine yazan bir konferansın haberini dünyaya geçseydi.

Evet, haricihaber olarak diyoruz ki Ahmed Şemseddîn Marmaravi’nin öğrencilerine söyledikleri bizce yüzyılları aşan haber niteliğindedir, keşke bu minvalde “haberler” okuyabilsek.

Googlenews’a “Islam” yazınca belki bir gün bu tarz insanların da bu coğrafyada yaşamış olduğuna dair “haberler” okuyabiliriz.

İnşaallah.

İşte Marmaravi’nin öğrencilere tavsiyeleri;

“İnsanın kalbinde bir hevâ ağacı bitmiştir ki yedi dalı vardır. Her dal bir tarafa yönelir. Birincisi göze, ikincisi dile, üçüncüsü kalbe, dördüncüsü nefse, beşincisi ebnâ-i cinse (diğer insanlara), altıncısı dünyâya, yedincisi âhiretedir. Her dalın bir çeşit meyvesi vardır. Göze yönelen dalın meyvesi harama bakmaktır. Dile yöneleninki, başkasının ayıp ve kötülüklerini söylemek, gıybet etmektir. Kalbe yöneleninki, başkalarına kin ve düşmanlık etmektir. Nefse yöneleninki, şüpheli şeyler ile, haram ve mekruhları işlemektir. İnsanlara yöneleninki, onlardan üstün olmak, onları hor ve hakîr tutmak, aşağı görmektir. Dünyâya yöneleninki, uzun emel sâhibi olmak, aş, iş, mal ve makam hırsı ile dolu olmaktır. Âhirete yönelen dal ise, üzüntü ve pişmanlıktır. İnsanda hevânın, arzu ve isteklerin kökü bâkidir, kalıcıdır. Elbette devamlı tâze dallar verir. Ancak Allahü teâlânın emirleri yerine getirilir, yasaklarından sakınılırsa hevâ ağacı kalpten sökülüp atılır. Kötü huyları, ahlâkları gidip, güzel huylar ile süslenir. Bu ise bir rehberin yol göstermesi ile mümkün olur.”

ummet-vahdet

 

 

Yazan - Oca 20 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes