harici haber

ABD Arakan konusunda günah mı çıkartıyor?

Böyle bir açıklama için geç kalmadılar mı?

Bu ilgisizliğin sebebi ABD’nin sanal algı üretim merkezi olan Hollywood’un budizm’e toz konduramayışı ile ilgisi olabilir mi?

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, yaptığı yazılı açıklamada, üst düzey BM yetkililerinin Arakan eyaletinde son dönemde yaşanan şiddet olaylarına dair açıklamalarını hatırlatarak, “Onların bölgedeki duruma dair derin kaygılarını paylaşıyoruz. En az 40 kişinin öldürüldüğü ve bir polis yetkilisinin kaybolduğuna dair haberlerden derin rahatsızlık duyuyoruz” ifadesini kullandı.

Harf, açıklamasında şunları kaydetti:

” Myanmar hükümetine, şiddete dair acil, güvenilir ve bağımsız bir soruşturma başlatması ve sorumlulara hesap sorması çağrımızı yineliyoruz.Myanmar hükümetini, kalıcı barış ve kalkınma için uygun koşulları yaratmak amacıyla Arakan eyaletinde ihtilafın altında yatan nedenleri ele alan kalıcı bir çözüm doğrultusunda çalışmaya teşvik etmeyi sürdürüyoruz. ABD, bu çabalarda yardımcı olmaya hazırdır”.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiseri Navi Pillay yaptığı son açıklamada, Myanmar’ın Arakan eyaletindeki saldırılarda en az 48 Müslüman’ın öldürüldüğünü söylemişti.

budist-terör

 

Yazan - Oca 27 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes