harici haber

Medyanın Müslümanlara bakışı ile ilgili rapor

El Arabiya’da Muddassar Ahmed imzalı güzel bir analiz yayınlandı, İngiliz medyasındaki Müslümanlara yönelik bakış açılarındaki problemleri irdeleyen. İngiliz gazete editörlerinden oluşan bir grup geçen ay başbakan David Cameron’a bir rapor sunmuşlar, Race and Reform: Islam and Muslims in the British Media(Irk ve Reform, İngiliz medyasındaki İslam ve Müslümanlar)

Raporda özellikle çok satan tabloid gazetelerin herhangi bir İngiltere’de yaşayan Müslüman topluluk ile ilgili verilen bir haberdeki, haberin veriliş tarzındaki tutarsızlıklar vurgulanmış. Bu tarz haberlerin Müslümanlara yönelik işlenen suçların “rekor seviyede” artması ile olan bağlantıları incelenmiş.

Raporda ayrıca İngiliz medyasında bazı kesimlerin “İslamofobi” tabirine kökten karşı çıktıkları belirtiliyor. Bu iddiaya göre bu tabiri “daha fazla ayrıcalık koparmak isteyen” Müslüman azınlıklar uydurmuş, ortada fobiyi gerektiren bir durum yokmuş.

Muddassar Ahmed ayrıca Arap baharının bu konuya olan katkısından bahsediyor. Mısır’da “ekmek, özgürlük ve sosyal adalet” diye slogan atıp yürüyen gençlerin bir anda “İslamcı” imajına İngiliz halkı üzerinde olumlu etki yaptığını ancak medyanın Müslümanların demokrasi talebi üzerinden bu konuyu görmemezlikten geldiğini söylüyor.

Yazan - Oca 27 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes