harici haber

Obama’dan fakirlere umut çorbası

Obama’nın son “orta-sınıfı” güçlendirme çıkışını nasıl okumak lazım? Eğer tabi ABD’nin para politikalarını yönetenler izin verirse, Obama fakirlere yardım yapabilir. Şimdiye kadar “gizli Müslüman” diye aşağılanan Obama, artık bundan sonra “gizli komünist” diye aşağılanacak.

Obama, ülkede yoksullarla zenginler arasındaki ekonomik eşitsizliği daraltma ve orta sınıfı güçlendirmeye yönelik icraatları hayata geçirmek için “gerektiği zaman ve yerde” Kongre’yi atlayarak, Başkanlık Kararnamesi yayımlamak suretiyle harekete geçeceğini belirtiyor

Obama, ABD Başkanı olduktan sonraki 6. Birliğin Durumu konuşmasını yaptı. Kongre’nin birleşik oturumunda televizyonları başındaki milyonlarca Amerikalıya seslenen ve bu yıl Kongre seçimlerinin yapılacak olması nedeniyle konuşması ayrı bir önem taşıyan Obama, Kongre’deki iki parti arasında özellikle bütçe konusunda krizlerle geçen bir yılın ardından, 2014 yılını “eylem yılı” ilan etti.

Konuşmasında, ekonomik büyümenin hızlandırılması, orta sınıfın güçlendirilmesi ve orta sınıf için yeni fırsatların inşa edilmesine yönelik birtakım öneriler ortaya koyan Obama, “Bunların bazıları Kongre’nin adım atmasını gerektiriyor, hepinizle çalışmaya istekliyim. Ancak Amerika hareketsiz durmaz ve ben de öyle. Dolayısıyla, Amerikalı ailelerin önündeki fırsatları geliştirmek için, yasal düzenleme olmadan da nerede ve ne zaman adım atabiliyorsam, bunu yapacağım” diye konuştu.

Obama, Kongre’yi atlayarak Başkanlık Kararnamesi yayımlamak suretiyle adım atacağı hususlar arasında; federal sözleşmeli çalışanlar için asgari ücretin artırılması, milyonlarca Amerikalının emeklilik için tasarruf yapmalarına imkan tanıyacak yeni bir sistemin kurulması gibi adımları saydı.

obama

 

 

 

Yazan - Oca 29 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes