harici haber

Peygamberimiz yaşasaydı dolara yatırım yapmazdı

Tehlikeli bir başlık bu, bizi endişelendiriyor. Ama belli bir ileti yükü altında ezilmeden, lafı doğrudan söylemek ile ilgili. Tedirginliğimiz ise gerçek manada ulu’l elbab olmadan sunneti-seniye hakkında ahkam kesiyormuş gibi bir hava oluşması. Böyle bir derdimiz yok, olamaz da. Ancak asıl derdimiz, bırakın dolara yatırım yapmayı, peygamberimiz, s.a.v, yaşasaydı “ithal mal” bile kullanmazdı demek.

Neden merkez bankasının kararlarının “dolara balyoz indi” diye yorumlandığı bir zamanda peygamberimizden, s.a.v, bahsediyoruz? Çünkü Anadolu halkının gerçek önderi, yol göstericisi, kılavuzu O’dur. Belki böylesi bir zamanda bunu bir kez daha idrak etmemiz gerekiyor.

Ama faiz lobisi işte kendi çıkarı doğrultusunda araya girip parazit yapıyor.

Oysa bu peygamber, s.a.v, Medine’ye gelir gelmez faizci-tefeci “sadece Ben-i İsrail mensupları ile değil, faize bulaşmış herkesle” alışveriş yapmayı yasaklamıştır.

Faiz lobisi kazanmasın diye “Onlardan su satın alınmasını bile yasaklamıştır”

Ama “hür teşebbüs” sahibi bir ticaret erbabının Şam’dan getirdiği bir kandili beğenip, mescid’e asmıştır ki, karanlıkta namaza gelen müminlere “rahatlık” olsun.

Bir kere bu “ithal mal kullanmazdı” lafımızın hiçte bizim çocukluğumuzdaki “yerli malı kullan” sloganlarıyla, o tezgahla ile ilgisi yok. O safsata İstanbullu faiz baronlarının dandik mallarını Türk halkına kakalaması için kurulmuş bir tezgahtır. Elbette, kavimler de, piyasalar gibi özgürdür, istediği ülke ile ticaret yapar, mal alıp satar. Üretimin yerlisi olabilir ama “malın kalitesinin” standardı evrenseldir.

İyi peki tamam da, böylesi bir zamanda üç kuruşluk maaşını dolara yatırıp bir ay içinde 30-40 lira kazanmaya çalışana beyinsizlere ne demeli?

Genel anlamda hiç kimse, dolar almazsa, bu faiz lobilerinin tezgahları tutmaz. Zaten dolara talep nispeten azdı, buna rağmen dolar büyücüleri istediklerini aldılar. Çünkü onların medyadaki maşaları Türk halkının beyinini sulandırmayı her şeyden daha üstün bir gazetecilik görevi olarak bilirler.

Paradan para kazanmaya devam edenler “kıyamet günü kabirlerininden çarpılarak kalkacak” olanlardır.

İstediğimiz kadar avunalım, Merkez bankası kararları sonucunda faiz lobisi kazandı.

Asıl suçlu hala “faiz lobisi de kimmiş?” diyen hainlerdir.

Asıl ezilen, “dolara yatırım yapmayı” düşünen kurnaz esnafın varoluşundaki dayanılmaz örtük hüsrandır.

Allah(c.c) dolar büyücülerinin belasını versin, amin.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

dolar-faiz

 

 

 

Yazan - Oca 29 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes