harici haber

ABD üniversitesinden İslamofobi jurnali

Kaliforniya’daki Berkeley Üniversitesi İslamofobi araştırmaları jurnali yayınlamış. Yılda iki kez yayınlanması planlanan bu akademik çalışmada, İslamofobinin kültürel ve politika alanlarına nasıl etkiler yaptığını ve bu etkilerin nasıl Müslüman gruplar üzerinde etki bıraktığını inceleyen yazılara yer verilmiş.

Jurnaldeki yazıların temel konularından biri, İslamofobinin nasıl bir ötekileştirme aracı olarak inşa edildiğinin araştırılması.

Jurnal Berkeley Üniversitesi yayını olsa da, çalışmaya diğer eyaletlerdeki üniversitelerden de katılım olmuş.

Bazı başlıklara göz gezdirdik, oldukça ilginç çalışmalar var, özellikle İslamofobinin tarihsel ve sosyolojik kökenleri üzerine. Bir makalenin teması “epistemolojik bir ırkçılık aracı olarak Batı toplumlarında İslamofobi”. Epistemoloji felsefenin kollarından biridir, bilgi felsefesi üzerine yoğunlaşır, insanın bilgisinin kökeni üzerine araştırma yapar.

İslamofobinin İslam ve Müslümanlarla olan ilgisinden çok bu işin köküne inip ırkçılık üzerine araştırmalar yapılması bize de çok daha mantıklı geliyor.

Jurnali şu linkten indirebilirsiniz:

http://crg.berkeley.edu/sites/default/files/ISJ%20FALL2012%20Vol1%20No1%20CRG%20Copy.pdf

Yazan - Oca 31 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

1 Yorum - “ABD üniversitesinden İslamofobi jurnali”

  1. Güven Ünaldı

    İslamafobi Müslüman görünümlü sabataistler ve hıristiyan görümlü onlara ne deniyor bilmiyorum Yahudilerce körükleniyor mossatın gücüde bu gizlilikten geliyor Müslümanları devamlı kıskaç içinde tutup konturol ediyorlar Ülkemizde sabataistler ekonomide sanatta politikada diyanet içinde cemaatlerin içinde her yerdeler İslamofomyadan kurtulamayız onlar her zaman öndeler hep golü atıyorlar Güven Ünaldı Ortaköy İst.

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes