harici haber

CIA, Türklerin Facebook ve Twitter hesaplarını sürekli takip ediyor.

Türk gazetecilerin Türk istihbaratına uluslararası operasyon yetkisinin verilmesinden rahatsız olurken, aşağıdaki tarzda haberleri hiç vermeyişi üzerine akademik bir çalışma yapılmalı mı acaba?

CIA, Türklerin Facebook ve Twitter hesaplarını sürekli takip ediyor.

Sadece Türklerin değil, özellikle tüm Orta-Doğu ülke vatandaşlarının…

Bizim eşe dosta hep söylediğimiz, buradan da duyurduğumuz olayı, CIA resmi anlamda duyurup kabul etmiş oldu.  Her şeyi ama herşeyi Facebook ve twitter üzerinden paylaşmanın sadece beyhude olmayıp, zararlı olduğu söylediğimizde, geri kafalılıkla suçlandık, özellikle facebook’ta fotoğrafları taglemeyin, yani etiketlendirmeyin, gizli servislerin yüz tanıma veri tabanına bedavadan hizmet vermiş oluyorsunuz diyorduk, komplocu dediler.

Associated Press’e kimliği gizli kalan bir CIA yetkilisinin verdiği demece göre, yine nerede olduğu ifşa edilmeyen, CIA’nın kurduğu özel bir merkezde bir ekip sürekli Facebook üzerinden “grupları” ve bazen günde 5 milyon tweet’i inceliyorlarmış. Bu işten sorumlu ekibin adı CIA Open Source Center’mış. Bu iş için kaç kişi görevlendirmişler, onu da gizli tutuyorlar. Birimin başkanı Doug Naquin “Evet, Mısır’da bir devrimin olacağını görmüştük, tam olarak kesin zamanını belirleyemedik” diyor.

Biz Amerikan “anlatı” yani edebiyat-kurma söylemini bildiğimizden “birden bire yükselen, başarılı olan ve annesinin garajından proje geliştiren genç” masallarına hiç inanmadık, bunu duyurmak istemiştik önceleri. Şimdi CIA ise sonradan “popülerleştiği” için bu mecraları analiz ettiğini söylüyor, bize göre zaten en baştan işin içindeydiler.

AP’nin haberine göre özellikle Türkiye, Mısır ve diğer Orta-Doğu ülkelerinde insanların, ABD dış siyaseti ile ilgili olarak, kitlelerin ne düşündüğünü analiz etmek için uğraşıyorlarmış.

Elbette sosyal-paylaşım elzem, buna itirazımız yok ancak bu gibi sistemlerin bir şekilde millileşmesinin önemini bir kez daha vurgulamak gerek.

Bu mantıktan yola çıkarak medya üst-dili oluşturmak ve medya üzerinden siyasi baskı kurmak gibi konulara değinen haricihaber.com şu soruyu soruyor: CIA sadece oturup tweetleri takip mi eder, yoksa kendileri de “bakalım hangi sazanlar zıplayacak?” diye tweet atıp, facebook’ta hayran/grup sayfası oluşturur mu?

Niye yapmasınlar ki? TV’lere bir takım “ücretli” elemanlarını çıkartıp sosyolojik analiz kisvesi altında propaganda yaptırmaktan daha geçerli ve ucuz olmaz mı?

Meraklısına bir not, facebook hesabınızı “kökten” kapatmaya çalışın bakalım ne oluyor, becerebiliyor musunuz bunu?

Yazan - Şub 21 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes