harici haber

ABD Suriye’ye müdahale eder mi?

Suriye’de krizin çözümü için operasyon planı devrede. Plan için beklenen tarih Cenevre 2 görüşmelerinin ikinci tur. Bu turda da somut adım atılamazsa muhalifler Şam’a yönelik geniş çaplı kuşatma başlatacaklar.

Plan geçtiğimiz Cuma gününden bu yana Arap gazetelerinde dillendirildi. Son olarak Wall Street Journal da Beyaz

Saray kaynaklarına dayanarak muhaliflerin Şam’a operasyon başlatabileceğini duyurdu.

Şam’a yönelik Bahar Operasyonu’nun kilidi ise Amerika’nın elinde. Bu kapsamda Suriye’deki sorunun diyalog yoluyla çözülmeme ihtimaline karşılık Amerika’nın Suriyeli muhaliflere silah desteği yapmaya başladığı yönünde duyumlar geliyor.

Yani Amerika, Cenevre’nin sonucunu beklemeden hazırlıklara başladı. Somut adım atılamaması ihtimaline karşın Suriyeli muhaliflerin silahlandırılması söz konusu.

Amerika’nın muhalifler için yoğun bir silahlandırma politikası izlediği belirtiliyor. Silahların roketatar ve uçaksavarlardan oluştuğu iddia ediliyor.

Amerika’nın silahları sokmak için Ürdün-Suriye sınırını kullanacağı, silahların Ürdün’den girdikten sonra Suriye’deki muhaliflere ulaştırılacağı vurgulanıyor.

Silah sevkiyatının tamamlanmasının ardından yine Ürdün üzerinden Suriye’ye eğitimli savaşçıların da gönderilmesi plan dahilinde.

Sonra sıra operasyona gelecek. Silah sevkiyatı ve savaşçı desteğinin sağlanmasının ardından Şam’a geniş çaplı bir harekat düzenlenecek.

abd-suriye

 

Yazan - Şub 24 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes