harici haber

Bizi rezil eden batılı medyacılar

Kimse bizi rezil etmiyor, biz kendi kendimizi rezil ediyoruz Batılı medyacılara prim vererek.

Artık bu safsatadan kurtulmanın zamanı gelmedi mi?

National Geographic kanalında İstanbul’u kötü resmeden bir “belgesel” yayınlanmış diye bir feryat gidiyor ki sormayın. Hemen söyleyelim, o kadar tantana yapacak bir durum yok zira elalem belgesel olduğu iddia edilen ama gerçekte eğlence formatında olan bu programları o kadar ciddiye almaz. Cimriliğinden veya yeni yerleri keşfedememe korkaklığından mıdır nedir, merak etmeyin bu yaz yine turistler gelir ülkemize.

Peki ya imajımız?

Ah, o lanet imaj sözcüğü, bir türlü vazgeçmeyeceğiz bu lanet ikonografi hastalığından. İlla istiyoruz ki, batılı gözler bize güzel baksın, bizi hep güzel resmetsin.

Etmezler.

Etmesinler de.

Biz bu kadar saf ve duygusal olduktan sonra müstahak bize.

Cidden şaşırmış ve üzülmüş durumdayız. Eşe dosta sürekli, özellikle National Graphaphic, Discovery gibi kanalların, halkları bilinçlendirmek gibi bir dertleri olmadıklarını, kesinlikle bilimsel gözükseler bile bilimsel olmadıklarını, tamamen “siyasi” davrandıklarını ve bu yüzden yayınladıkları “belgesellerin” ciddiye alınmaması gerektiğini anlatıp dururuz. Ama artık herhalde bu odakları daha fazla deşifre etmek gerek.

Türk gazeteciler, dünyanın en meşgul insanlarından biri olduğunu anlamak için bilimadamı olmaya gerek olmayan kişisine, yani İstanbul valisine, “konu ile ilgili görüşlerini” sorup da onu meşgul ediyorsa, bu konu ile daha çok ilgilenmemiz lazım.

İşte meşhur Fransız filozofu Micheal Foucault’un bu kanal hakkındaki sözleri:

“National Geographic’in bakışı, Batılı-olmayan insanların gözetlenmesini sağlayan uluslararası güç ilişkilerinin kılcal damar sisteminin bir parçasıdır.”

İleride bu konuyu daha da deşmemiz gerekiyor, zira bizim basın böyle “medya odaklarını” tam gaz ciddiye almaya devam ederek bizi dehşete düşürüyor.

Bu kanalın daha önce İstanbul’da bir belgesel çekmek için geldiklerinde, bizi rezil etmesinler diye kıvranan Türk rehberlerinin engellemelerine rağmen, allem-kallem edip, ne yapıp yapıp, belgeseli mutlaka “çarşaflı kadınlar” ile doldurmuşlardı.

Trajediye bakar mısınız?

Türk rehber, dünyaya rezil oluruz diye belgesel yapımcılarını ikna etmeye çalışıyor, Nişantaşı’ndan görüntü alsınlar diye, onlar gidip inatla çarşaflı kadınları çekip duruyorlar, “İstanbul” hakkında belgesel yaparken.

Asla ve kat’a “bilimsellik gibi bir dertleri yoktur böyle tarz yayın yapan sözde “belgesel” kanalların.

Cengiz han ve büyük İskender belgeseli yayınlayıp dururlar, asla İstanbul’un fethi ile, Kanuni ile, Yavuz ile ilgili bir belgesel göremezsiniz.

Arkeolojide ve Antropolojide yeni çıkan alternatif düşünce ekollerine yer vermezler, varsa yoksa “Mısır piramitleri” kutsanır.

Düzinelerce bilim adamı evrim teorisini, pek çok genel geçer fizik teorilerini eleştirir, çağdaş tıp endüstrisini yerden yere vurur, onları da bulamazsınız bu kanallarda.

Çünkü bu zihniyetin çok daha tehlikeli, şeytani, global planların hizmetlisi olmak gibi dertleri vardır.

Kafayı takmışlardır bir “ancient aliens” teorisine, dertleri çok tehlikeli bir maksatla harmanlanmıştır, tüm insanlık medeniyetinin tarihsel serüvenini dünya dışı varlıklara bağlamak istemektedirler, milletin “tarih” bilincini bozmak için. Bu konuda sürekli “eğlenceli, sürükleyici” sözüm ona belgeselller yayınlarlar. “Ancient aliens debunked” diye yazın aratın arama motorlarından, bu belgesellerde nasıl düzmece yalanlar atanları “bilim adamı” diye konuşturduğunu görün.

Ama bize müstahak.

Bizi rezil ederler bunlar değil mi?

Biz ciddiye aldıkça…

Bizim basınımız, ABD’li bir üniversitenin, Suud sponsorluğunda yaptığı bir listeyi flaş haber diye geçmezler diye düşünmüştük, yanılmışız. Yahu 1.sırada Suud Kralı var, 3.sırada Fas Kralı var. 2.sırada bizim başbakan olsa ne olur olmasa ne olur, bu listenin gayri-ciddi kanallar tarafından maksatlı olarak hazırlandığı belli, neden bu kadar önem veriyoruz, “onların” hazırladıkları listelere?

Neden bizim “basın kuruluşlarımız” birleşip benzer bir liste yayınlamıyor? Yayınlasa bile bırakın Avrupalı medyacıları, abilik yaptığımız iddia ettiğimiz “orta-doğulu” Müslüman gazeteciler bile bunu haber yapmaz ki…

İşte tam bu liste meselesi üzerine düşünürken baktık, birileri feryat figan ağlıyor, National Geographic bizi rezil etti diye…

Ağlamaya devam ettiğiniz sürece kendini “bilimsel ve objektif” olarak pazarlayan zihniyetler kıs kıs gülüp sizi “rezil” etmeye devam edecektir.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

p

Yazan - Şub 24 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes