harici haber

ABD sonunda Afganistan’ı terk ediyor mu?

Yüzlerce Afgan sivilin hayatını kaybetmesine, trilyonlarca doların çöpe gitmesine sebep olan ABD’nin Afganistan işgali sonunda bitiyor mu?

ABD Başkanı Barack Obama, Savunma Bakanlığı’na, ABD’nin 2014’ten sonra Afganistan’da hiçbir asker bulundurmaması halinde yıl sonuna kadar düzenli geri çekilmeyi başarıyla gerçekleştirecek uygun planlara sahip olunması talimatını verdi.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamaya göre, Obama, Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Obama’nın, Karzai’ye Afganistan’daki gelecek seçimlerin hazırlığını, Afganların öncülüğündeki (Taliban ile sürdürülen) barış ve uzlaşı çabalarını ve ikili güvenlik anlaşması konularını ele aldığı belirtildi.

Obama’nın Afganistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimleri kampanya döneminin başlangıcından memnuniyet duyduğu ve ABD’nin, bu sürecin adil, güvenli, zamanında ve Afganistan’ın öncülüğünde gerçekleşmesine desteğini aktardığı kaydedilen açıklamada, Obama’nın, seçimlerde herhangi bir adayı desteklemediğini ve Afganistan’ın kim tarafından yönetileceğine Afganistan halkının karar vereceğini yinelediği de bildirildi.

Karzai’nin de Obama’yı Afganların öncülüğündeki barış ve uzlaşı çabaları hakkında bilgilendirdiği, iki liderin savaşa siyasi çözümün desteklenmesinin bölge ülkeleri için önemine işaret ettiği ifade edildi.

afganistan

 

Yazan - Şub 26 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes