harici haber

Amerikan mahkemelerin şeriatla olan derdi

ABD’de normalde herhangi bir eyalette asla böyle talep olmadığı halde, isim yapmak isteyen kişi ve kuruluşlar, eyalet meclislerinden “şeriat engelleyici” kanunlar geçirmekle meşgul. Şimdi sıra South Carolina’da. 20 diğer eyalet sırada bekliyor, Tennessee, Louisiana  ve Arizona benzer kanunları geçirdi bile çoktan.

Sistem şöyle işliyor. ABD medyası, yerel ya da ulusal fark etmiyor, “dikkat şeriat geliyor” diye haberler patlatıyor. Hiç kimse o eyaletteki genelde nüfusa olan oranları %1’i bile geçmeyen Müslüman topluluklara “gerçekten böyle bir şey istiyor musunuz?” diye sormadan bazı “sivil toplum kuruluşları” ve “ulusal kimliği korumaya yönelik çalışmaları ile tanınan” dernekler eyalet mahkemelerine başvuruyor “şeriat benzeri “yabancı ve sakıncalı” kanunlar eyaletimizde yasaklansın diye talepte bulunuyor, mahkemeler de bunu “gerekli incelemelerin ardından” kabul ediyor.

Sonra medyada “filanca eyalette şeriat yasaklandı” diye manşet atılıyor böylece ilk haber furyasını kaçıranlara bu sefer ulaşılıyor ve insanların kafasında “Müslümanların herhangi bir talebinin” yasaklanması gereken bir şey olduğu bilinci kazınıyor.

En son Virginia eyaletinde aynı kanunun geçmesine bazı iş adamları dernekleri karşı çıkmış. “Dünyanın herhangi bir yeri ile ticaret yapmamızı engelleyebilir bu kanunlar, bizce kalsın, ne zararı var?” diyorlar.

Muhtemelen, yeni bir haber daha geçecek Virginia eyaleti ile ilgili, “Şeriata geçit veren Virginia’lı iş adamları” medya lincine tabi tutulacak.

/a

Yazan - Şub 28 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes