harici haber

İngiliz medyasında Müslüman algısı

İngiliz Üniversitesi Lancaster’dan Prof. Tony McEnery, the NewsInternational’a bir mülakat vermiş. Profesör İngiliz medyasının son 11 yıllık arşivlerini iyice taramış, İslam ve Müslümanlar hakkında yazılmış 200.000 makaleyi ve haber metnini incelemiş. Vardığı sonuç tabi ki hiç de şaşırtıcı değil.  Profesör İngiliz medyasının Müslümanlara karşı oldukça ön yargılı olduğunu düşünüyor:

“Araştırmamızda tam 143 milyon sözcük taramış olduk. Sağ eğilimli gazetelerin sürekli Müslümanların tamamını radikal fikirli olarak gösterme eğiliminde olduğunu gördük. Sol ve liberal bakış açılı gazeteler Müslümanlara yönelik daha az saldırgan. The Sun, The Daily Star, Daily Mail, The Telegraph and Daily Express gibi gazetelerin için anti-İslamcı tanımlaması çok uygun. The Guardian ise İslam konusunda en az ön yargılı olan gazete.

Sağ görüşlü gazeteler sürekli “muslims” ve “extremism” sözcüklerini aynı anda kullanıyor. Extremism, aşırı uçlar demek. Burada amaç belli bir sözcük ile bir başka sözcüğü her daim insanların kafasında ilişkilendirmek.

Aynı algı operasyonu, örneğin Suriye ile ilgili çatışma görüntüleri ile ilgili de yapılıyor, sürekli “Allahu ekber” nidası eşliğinde patlama görüntüleri veriliyor, amaç Müslümanların kutsalı karşısında batılı izleyicinin kafasında dehşet algısı oluşturmak.

Her 22 haberden ancak birinde Müslümanlar normal olarak resmedilmiş. Normal bir hayat süren herhangi bir Müslüman ile ilgili olan olaylar haber değeri taşımıyor.”

İngiliz üniversitesinde yapılan bu çalışmanın benzerlerinin diğer Avrupa ülkeleri içinde yapılması gerektiğini düşünüyoruz, özellikle Fransa için.

Yazan - Şub 28 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes