harici haber

Putin ABD’yi kafasına takmıyor

Suriye’nin ardından Ukrayna’da da bildiğini okuyan Putin, ABD’yi yine küçük düşürdü. Kırım’ın Rusya’ya bağlanma kararının ardından Moskova şimdi de ABD ile yapılan nükleer denetim anlaşmasını askıya almaya hazırlanıyor.

Kırım Özerk Bölgesi’nin Ukrayna ve Batı’nın itirazlarına rağmen Rusya’ya bağlanma kararı alması üzerine tırmanan krizde tüm kozlar Moskova yönetiminin elinde. Son olarak Obama yönetiminin, Rusya ile askeri işbirliğini durdurma kararına misilleme olarak Moskova da ABD’nin nükleer silah teftişlerini dondurmayı planladığı açıkladı. Rus haber ajanslarının Rusya Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırarak verdiği haberde, Moskova yönetiminin, ABD’nin yaptırım hamlesini, New START ve 2011 Viyana Anlaşmaları doğrultusunda ABD’nin Rusya’daki teftişlerini askıya almak için bir neden olarak gördüğünü söylediğini duyurdu. New START anlaşması, nükleer silahların azaltılmasını öngörürken, 2011 Viyana Anlaşması, Rusya ile NATO arasında güven inşa edici tedbirleri içeriyor.

Obama yönetiminin, Rusya’ya karşı AB’yi de bağlayacak geniş çaplı askeri ve ekonomik yaptırımlar getirilmesi fikrine ise, Rus doğalgazına bağımlı halde bulunan Almanya ve İngiltere gibi Avrupa’nın birçok ülkesi karşı çıkıyor.

putin-obama

Yazan - Mar 10 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes