harici haber

ABD, Rusya’yı savaşın içine çekip zayıflatmak istiyor

Eski Beyaz Saray danışmanlarından Paul Craig Roberts’ın kaleme aldığı bu yazı çok ses getireceğe benziyor. Roberts’ın iddiasına göre Amerika, Rusya’yı Ukrayna’da bir savaşın içine çekip Rus ordusunu zayıflatmak istiyor. Şu an mevcut olan gerginliğin sorumlusunun, Neo-con’ların iddia ettiği gibi Putin değil, Washington yönetimi olduğunu belirten Roberts, Batı Medyası’nın da savaş çığırtkanlığı yaparak tüm dünyayı bir savaşın içine sürüklemeye çalıştığını savunuyor. İşte Roberts’ın o yazısı:

“Amerika neden Kırım’ın kendi kaderini belirlemesine şiddetle karşı çıkıyor? ABD, Ukrayna’da kurulacak yeni kukla hükümeti kullanarak, Rusya’nın Kırım’daki Karadeniz Deniz Üssü’nü tahliye ettirmek istiyor. Eğer Kırım, Ukrayna’nın bir parçası olmaya devam etmezse, ABD, Ukrayna’da oluşturduğu kukla hükümeti kullanarak bu amacını gerçekleştiremeyecek.

Rusya’yı suçlama furyasına kapılanlardan birisi de Rand Paul. Paul, Time için Rusya karşıtı, propagandavari bir yazı kaleme aldı. Yazıda Putin’in Kırım’ı işgal ettiğini, bunun ‘uluslararası kamuoyu’na bir hakaret olduğu belirtti. Öncelikle Kırım’ın Ukrayna’dan ayrılma kararı Rusya tarafından değil, Kırım halkı ve seçilmiş hükümet tarafından verilmiş bir karardır. Fakat Paul’un yalanını doğru kabul edip bunu tartışacak olursak da çok bir şey farketmiyor. Paul’un dediğine göre Putin’in Kırım’ı işgali hem bir ulusun egemenliğinin ihlal edilmesi, hem de uluslararası kamuoyuna hakaret etmek…

Peki Amerika’nın Kırım’ı ve Afganistan’ı işgal etmesi? Washington sponsorluğunda Libya ve Suriye’nin istila edilmesi? Amerika’nın Pakistanlıları ve Yemenlileri hala insansız hava araçlarıyla öldürmeye devam etmesi? Amerika’nın İran’a hukuk dışı bir şekilde yaptırımlar uygulaması? Washington’ın Ukrayna’daki seçilmiş hükümeti gönderip yerine kendi maşası olan bir hükümet getirmesi? Asıl bunlar bir milletin egemenliğinin ihlal edilmesi ve uluslararası kamuoyuna hakaret değil midir?

Eğer Rand Paul’un söyledikleri gerçekten yapılmışsa bile bu durumda Putin, Clinton’ın Sırbistan’da, Bush’un Afganistan ve Irak’ta ve Obama’nın Libya, Suriye ve Ukrayna’da yaptıklarından farklı bir şey yapmamıştır. Amerika’nun iddiaları ve talepleri “Amerika istisnai ve fevkalade bir millet olduğu için bu şekilde davranabilir, fakat başka ülkeler bunu yapamaz” temeline dayanıyor.

YFXWPWH0360801

Yazan - Mar 19 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes