harici haber

Wall Street Journal’a göre ABD’de İslamofobi yokmuş

Bu satırlarda daha önceden ABD’li araştırmacı yazar Nathan Lean’in “The Islamophobia Industry: How the Right Manufactures Fear of Muslims.” isimli kitabını duyurmuştuk. Yazar bu kitapta ABD’de medyanın da yardımı ile sağ görüşlü siyasilerin topluma nasıl Müslüman korkusu enjekte ettiklerini anlatıyordu.

Kitap ABD’de bayağı ses getirdi, tartışmalara konu oldu. Ekonomi gazetesi olarak dünyaya lanse edilen Wall Street Journal’de bu kitap yerden yere vurulmuş Jonathan Schanzer imzalı bir yazıda. Yazara göre ABD’de İslamofobi filan yokmuş, bu tarz kitaplar insanların özgürce İslam’ı eleştirmesinin önündeki engelmiş. Ayrıca “fobi” takısına hiç gerek yokmuş, ne yani medikal bir merciden onay alınmadığına göre…vesaire gibi yorumlar ile kitabın başarısına gölge düşürülmesi istenmiş. Wall Street Journal gibi saygın olduğu iddia edilen bir gazete neden “ABD’de İslamofobinin olmadığını” ispatlamaya çalışır onu anlamadık.

Bu makalenin yazarı Bush döneminde ABD hazine bakanlığına danışmanlık yapıyormuş. Yani Bush amcası “İslam dünyasına” savaş ilan ettiğinde, ABD’nin savaş ekonomisinden beslendiği dönemde o da “ekonomi uzmanı” imiş. Herhalde ABD ekonomisinin bekaası için savaşlara girip çıkmasını, bunun da en iyi İslam coğrafyasındaki savaşlar ile yürütüleceğini düşünüyor demektir. Belki de bu yüzden ABD’deki İslam karşıtlığını eleştirenleri yerden yere vuruyor.

Şu gazetecilik ne tuhaf bir “meslek”.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.com

Yazan - Mar 28 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes