harici haber

Global Ekonominin çökmesini isteyenler mi var?

George Soros, IMF, Dünya bankası neden bu aralar tam gaz felaket senaryoları üretiyor, herkesi korkutuyor?

Bu isimlerin son zamanlarda yapmış olduğu çıkışların, global finans baronlarının kendi aralarında giriştiği söz düellolarının ötesinde bir hesaplaşma mı var?

Yoksa bütün bunlar bir iyi polis-kötü polis senaryosu mu?

Ayrıca sürekli ABD medyalarında Cumhuriyteçiler ile Obama arasında bir “fiscal cliff” yani finansal uçurum tartışması sürüp gidiyor.

IMF’nin yaptığı bir araştırmaya göre, ki ne hikmetse bu araştırma ilk önce taxjustice.net’te yayınlanıyor, “Global finans elitlerinin off-shore bankalarda 18 trilyon(!) dolar gizli hesabı varmış.”

IMF neden böyle bir hafiyeliğe soyundu son zamanlarda? Doların dışında alternatif olması gerektiğini söyleyen eski başkanı, tam bu lafını demiştik ki, hooop bir de baktık, bir otel odasında bir hizmetçiye tecavüz edivermiş. Bu arada yukarıdaki raporun yayınlandığı taxjustice.net, İngiliz parlamentosunun 2003 yılında kurduğu, vergi şeffaflığı konusunda araştırmalar yapan bir kurumdur. Nedense off-shore hesaplar ile ilgilenivermişler bu aralar. Dile kolay, 18 trilyon dolar.

Çin, Rusya, Japonya ve Körfez ülkeleri harıl harıl dolardan kurtulmaya çalışıyor, bunun için ülkelerin merkez bankası başkanlarının gizli toplantılar yaptığını yazıyor Independent gazetesi. Bu da zaten son yıllarda altın fiyatlarının giderek artmasını açıklar. Biz de daha yeni Hindistan’ın İran petrollerini satın alırken dolar yerine altın kullanacağı haberi geçmiştik.

Ve hemen burada insanın aklına merkez bankası başkanımızın, “birileri lira değerlensin istemiyor” sözü geliyor. Çin’i Rusya’yı bilemeyiz ama, madem ki Körfez sermayesi için İstanbul güvenli liman oluverdi son yıllarda, neden aynı durum Türk lirası için de geçerli olmasın?

George Soros, hızını alamamış, Newsweek’e yaptığı açıklamalarda:

“Durum o kadar kötü ki, en iyi ihtimalle berbat bir deflasyon bekliyor bizi, en kötü ihtimalle finansal sistemin tam anlamıyla durması, aynen 1930’larda olduğu gibi. Sokaklarda öyle isyanlar olacak ki, resmen bir sıkıyönetim devletine doğru gideceğiz. Kimsenin anlamadığı ise durumun 2008’den çok daha kötü olması” diyor.

IMF başkanı Christine Lagarde aynı sözlerinin yankısını üretiyor, Berlin’de yaptığı bi konuşmada “Burada mesele bir bölgeyi veya bir ülkeyi kurtarmak değil, aynen 1930’lardaki olduğu gibi bir girdabın içine doğru sürükleniyoruz” diyor.

Global finansın kahinleri, baronları, madrabazları ve vesvesecileri bu mesajları kimin üzerinden kime karşı tam olarak kime veriyor belli değil?

Biz bütün bu okumaları çeşitli dergi ve gazetelerin yayınlarından takip ediyoruz, altlarında yüzlerce yorum var. Özellikle Amerikan gençliği gelecekten, kendi ekonomik durumlarından çok şikayetçi ve endişeli. Bir yorumcunun “artık daha “az” yaşıyorum, her şeyin daha azı ile yetiniyorum” demesi dikkatimizi çekiyor.

Yıllarca “kanaat etmek” sözünü İngilizceye tam olarak çevirememiştik, böyle bir kavram yoktu onların dillerde. Belki de böyle bir düşünce girecek artık kapitalizm altında ezilmiş ruhların hayatına.

Belli ki çok üst düzeylerde bir yerlerde, global-finans aktörleri arasında muazzam bir kavga kopmuş gidiyor, bunun tozu dumanı hepimizi zehirleyecek.

Biz daha yeni İrlanda merkez bankasının “şu anki sisteme alternatif olabilecek, faizsiz tahvil satma girişimi” üzerine yazmıştık, ki bu haberi İrlanda basınında okuduk, hemen ardından Reuters “İslami finans” üzerine bir analiz yayınlamış, upuzun, fiyakalı bir derin analiz labirentinin sonucunda “Spiritüel temelli bir ekonomik sistem başarılı olamaz”a getiriyor lafı.  Ne demekse “spiritüel”?

İşte tam burada aklımıza Rasülüllah’ın (s.a.v.) bir hadis-i şerifi geliyor: “Öyle bir zaman gelecek ki insanlar faiz yiyecekler. Yemeyenlere de faizin tozu bulaşacak”.

Birileri var olan global finans sistemini canla başla korurken, birileri de onun yıkılmasını istiyor besbelli. En basit anlamda bir çıkar savaşıdır bu, Türkiye’nin pozisyonu daha net belli olmalı.

Barış Tarımcıoğlu/Haricihaber.comn

Yazan - Mar 31 2014. Kategori Amerika. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes