harici haber

Türkiye neden “İslami turizm” konusu ile ilgilenemez?

…çünkü hala 2014 yılında bile bazı “Türk” tarihçiler tvlere çıkıp “ama Araplar bizi arkadan hançerlemişti” diye lafa başlarlar da ondan…

İstanbul’un doğal güzelliği ve konumu, bir de Türk dizilerinin popülerliği son yıllarda yeniden Arap turistleri ülkemize çekse de, Türkiye belli bir takım sebeplerden dolayı “İslami turizm” konusunda bir atılım yapamıyoruz, tıpkı İslami finans konusunda yapamadığımız gibi. Zira “Türk” medyası hala, 2014 yılında bile uydurma “şeriat geliyor” haberleri ile meşgul.

Oysa uluslararası yayın yapan Fransız menşeili News24’ün, AFP kaynaklı haberine göre tüm dünyada Müslüman ülkelerin turistleri “helal seyahat” konusunda yeni açılımlar bekliyor, pek çok Avrupa ülkesi bu yeni müşteri dalgasını kaçırmamak kolları sıvamış. Singapur merkezli “helal seyahat” firması Crescentrating 47 ülkede bir araştırma yapmış ve sonuçları AFP ile paylaşmış. Firmanın başkanı Fazal Bahardeen Mısır, Malezya ve Endonezya gibi ülkelerin Müslüman turistler açısından çok popüler olduğunu, ancak Avrupa ülkelerinin-muhtemelen bozulan ekonomilerini düzeltmek için- bu konuya ciddiyetle eğilmeye başladıklarını söylemiş. 2011 yılında 126 milyar dolar harcayan Müslüman turistlerin, global olarak bu rakamı 2020 yılında 192 milyar dolara çıkarması bekleniyormuş.

Sürekli yazıyoruz, madem ki Türkiye “İslami finans”  konusunda treni kaçırdı, benzer şekilde de bu yeni seyahat akımları üzerinden de yeni eğilimleri değerlendirmesini isteriz.

Ancak bu konuda önümüzde önemli bir handikap var, zira hala Türk medyasının belli bir kesimine, dolayısıyla Türk gençliğinin belli bir zümresine sirayet etmiş “Müslüman imajından tiksinme sorununun” aşılması gerekiyor. Beş kuruş bırakmadan sefil sefil sağda solda sürten Avrupalı turistlere gösterilen misafirperverlik maalesef Arap ülkelerden gelen turistlere gösterilmiyor hala.

Böyle kompleksleri olmayan ve oportunist düşünebilen Avrupa medyalarının “İslami seyahat” konusuna aynen İslami finans meselesinde olduğu gibi ciddiyetle ilgi göstereceği kesin.

Düşünsenize, mesela THY global düzeyde bir “İslami seyahat” kampanyası düzenlese, hem ülke tanıtımı için katkısı olur, hem de kendi kasasını doldurur ama malumunuz, bazı hainlerimiz her zaman ki gibi ortalığı velveleye verir. Oysa Malezya, Tayland Singapur gibi havayolları benzer kampanyalar düzenliyor. Ama belli başlı medyaların böyle bir kampanyayı nasıl çarpıtacaklarını tahmin etmek çok zor değil.

Türkiye neden “İslami turizm” konusu ile ilgilenemez? sorusunun cevabı basit. Bazı odaklar hala belli bir takım aşağılık komplekslerini üzerinden atamamıştır da ondan.

Yazan - Nis 4 2014. Kategori Avrupa. Bu yazıya yapılan yorumları takip edebilirsiniz RSS 2.0. Bu yazıya yorum yapabilir ve geri izlemede bulunabilirsiniz

2 yorum - “Türkiye neden “İslami turizm” konusu ile ilgilenemez?”

  1. ramazan

    GÜZEL BİR YAZI YAZARI KİM ACABA

Yorum yaz

HariciHaber.com Arşiv Taraması

Foto Galeri

gig_g=1
Giriş | Tasarım Gabfire themes